Értesülésünk szerint három-négymilliárd forint körüli összeggel stafírozhatja ki az állam az újonnan a Miniszterelnökséghez került szolgáltatókat, amely abból adódik, hogy a nemzetközi energiaár-csökkenés nyomán csökkentették a nagykereskedelmi árakat, de szinten tartották a lakossági gázdíjat.
Az állam újdonsült tulajdonosként beláthatta, hogy túl alacsony a szolgáltatók árrése – vélekedett lapunknak Kaderják Péter, a Budapesti Corvinus Egyetemen működő Regionális Energiagazdálkodási Kutatóközpont vezetője, aki üdvözölne egy valóban átlátható nagykereskedelmi árat. A lakossági tarifacsökkentés szerinte azért is maradhatott el, mert a kormány tartalékolhat a külföldi energiatulajdonosok felé százmilliárdos kifizetéssel fenyegető uniós kötelezettségszegési eljárásra. Mindezek kapcsán más szakértők számos aggályt vetnek fel.
A kormány a rezsicsökkentés eredményének megőrzését ígérte, amit tart is – reagált a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kérdésünkre, hogy a nagykereskedelmi gázár csökkentését miért nem érvényesítették a lakossági rezsiben. Mint elsőként megírtuk, április elsejei hatállyal a kormány – nagy valószínűséggel a nemzetközi olajárak és így az orosz gázár esése okán – visszavágta a lakossági gáz állami nagykereskedője, az MVM által a szolgáltatók felé felszámítható tarifát. Ám a lakossági díjak ugyanilyen mértékű csökkentés helyett szinten maradtak. Vagyis nőtt az immár állami – a nagykereskedő és a fogyasztók közé ékelődő – szolgáltatók haszna. Ez azért különösen figyelemre méltó, mert a szolgáltatók pont most lettek államiak.
A világpiac rezsicsökkentése hozzánk nem jut el Czeglédi Zsolt / MTI |