A vártnál jóval több, 175 ezer munkahely keletkezett februárban az Egyesült Államokban, de közben a munkanélküliségi ráta 6,7 százalékra emelkedett. A rendkívül hideg téli időjárás hatásait a jegybank (Fed) a Bézs Könyvben próbálta elemezni, hiszen a decemberi és januári adatok csalódást keltettek, de a pénteken közzétett statisztikai közleményt ezeket is felfelé módosította. Így a Fed tovább szűkítheti a feltörekvő piacokon alkalmanként zavarokat okozó gazdasági élénkítő programját, a mennyiségi lazítást.
A februári adatok sem igazítanak el, hogy végül is a durva hóviharok milyen hatást gyakorolhattak az amerikai foglalkoztatásra, s az elemzők más a márciusi és az áprilisi számokra kíváncsiak, hátha tisztábban látnak – írta pénteken a The New York Times, miután a munkaügyi minisztérium statisztikai részlege közzétette friss elemzését. A piaci szakértők 149 ezer új munkahely keletkezésére számítottak, s arra, hogy a munkanélküliségi ráta nem változik, vagyis 6,6 százalék marad.
De 175 ezer állás jött létre, s minthogy az aktív munkaerő-táborba alighanem többen léptek be, vagyis többen keresnek munkát, így a munkanélküliek aránya 6,7 százalékra emelkedett. A januári 113 ezerre rugó adatot a statisztikai hivatal 129 ezerre emelte, vagyis az első két hónap átlaga elmarad a tavalyi 190 ezrestől. A nagyon gyengén sikerült december, amikor mindössze 75 ezer állást hoztak létre a cégek az előzetes számítás szerint, kicsit jobb színben tűnik fel, mert a módosítás szerint 84 ezer új munkahely nyílt meg.
A foglalkoztatási adat nemcsak az amerikai gazdaság állapotának egyik fontos mutatója, hanem egyben támpont a jegybank számára, hogy milyen ütemben fogja vissza a gazdaság élénkítésére, a hosszabb kamatok alacsony szinten tartására kidolgozott, s mennyiségi lazítás néven ismert programját, amelynek keretében jelenleg havi 65 milliárd dollárért vásárol értékpapírokat. Az összeg 85 milliárdról két lépcsőben 10-10 milliárddal csökkent eddig január óta, s a trend vélhetően ebben az ütemben folytatódik, miközben az irányadó kamat még hosszabb ideig nulla százalék körül alakul. Még akkor is, ha a Fed vezetői számára nagy kihívás, miként változtassák meg az előretekintő útmutatás nevű kommunikációs politikát, amelynek értelmében a kamat emelése megfontolható, ha a munkanélküliség 6,5 százalékra apad. S csaknem itt tartunk.