Küszöbön a bérmegállapodás a MÁV-nál, mert a munkáltató és az érdekképviseletek már csak részletkérdéseken vitatkoznak. A BKV-nál viszont bejelentették a sztrájkbizottság felállítását, mert a vállalat továbbra sem állt elő érdemi ajánlattal. A volánosok kedden döntenek ugyanerről.
A MÁV 38 ezer dolgozója – illetve közülük az a nagyjából 36 ezer ember, aki nem keres havi 450 ezernél többet – 2,2 százalékos fizetésemelésre számíthat január 1-jéig visszamenőleg az idén. Emellett fél százalékkal emelik az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást, és két alkalommal 25-25 ezer forint egyszeri kifizetését ígérik. A cég korábban ennek csak töredékét ajánlotta, de hétfő reggel – vélhetően a sztrájkfenyegetés hatására is – újabb javaslattal álltak elő.
A szakszervezetek eredetileg egységesen ötszázalékos béremelést követeltek, 2,7 százalékot pedig bérfelzárkóztatásra kértek azokban a munkakörökben, amelyekben az alacsony fizetések miatt létszámhiány alakult ki. Bérfelzárkóztatás nem lesz, de ez Halasi Zoltán, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete Szolidaritás elnöke szerint legyen a cég baja, hiszen bizonyos álláshelyeket a mostani fizetések mellett úgysem tudnak betölteni.
A 2,2 százalék is látszólag messze van az érdekképviseletek elképzeléseitől, de ez a kétszer 25 ezer forinttal, illetve a munkáltató nyugdíjpénztári hozzájárulásának emelkedésével együtt 150 ezer forintos havi fizetés esetén éves szinten 5,4 százalékot jelent, bár a magasabb jövedelműek ennél valamivel rosszabbul járnak. Halasi szerint tehát az eredeti célt alapvetően sikerült elérni, és ekkor még nem számoltak az szja egyszázalékos csökkenésének hatásával.