A zavar pedig mindaddig fennmarad, amíg a jobboldal – a kevés megmaradt mellé – nem hoz létre új írott és elektronikus médiumokat, „nem mozdítja meg szellemi tehetségét, pénzügyi eszközeit, szervezőképességét egy új nyilvánosság megteremtéséhez".
A miniszterelnök szerint ez nem a kormány feladata, ezért biztatta híveiket – mert úgy látszik, a biztatás már kormányzati feladat –, fektessenek ebbe energiát.
Örömteli példaként hozta, hogy Liszkay Gábor megvette a Napi Gazdaságot.
A bevándorlásról szólva azt mondta, hogy Európában a lakosságszámhoz képest a legtöbb bevándorló Svédországba érkezik, és a lista második helyén Magyarország áll, vagyis a kormányfő szerint sokkal rosszabb helyzetben vagyunk, mint bármelyik nyugat-európai ország. Úgy véli, a bevándorlók ma még tovább tudnak menni, de előbb-utóbb – az osztrákok, a németek és mások korlátozó intézkedései miatt – itt maradnak Magyarországon.
|
Ahol nincs tájékozódási zavar: Orbán Viktor és feltétlen híve Laufer László |
A témában hamarosan kezdődő nemzeti konzultációval összefüggésben úgy fogalmazott, „nem kell törődnünk nekünk itt most jogszabályokkal", jogi kérdésekkel majd a konzultáció utáni jogalkotáskor kell törődni. Kijelentette:
„A mi közösségünk nem akar bevándorlókat látni Magyarországon."
Pénteken Orbán szereplését, csütörtökön viszont a Fidesz kommunikációs balesetét követhették a nézők. Lázár János arról beszélt ugyanis a szokásos kormányzati tájékoztatón, hogy kifejezetten híve a halálbüntetésnek, egyébként is alaposan meg kell vitatni ezt a kérdést, és az Európai Unió a demokrácia védelmezőjeként nem utasíthat el semmilyen disputát.
Beszélt arról is, hogy a miniszterelnököt még nem hallotta állást foglalni ebben a témában. Mígnem a tájékoztató végén egy közleményt toltak elé munkatársai. Az állt a papíron: Orbán telefonon tájékoztatta az Európai Parlament elnökét, Martin Schultzot arról, hogy nem tervezi a halálbüntetés bevezetését, arról csak vita folyik Magyarországon. A miniszterelnök ezt tudatta az Európai Néppárt vezetőivel is. E deklaráció után az utolsó újságírói kérdés úgy szólt: akkor nem vezeti be a kormány a halálbüntetést? „Stimmel" – reagált Lázár.
Csakhogy Orbán az Echo TV-ben megint visszalépett egyet, és azt mondta: korai megválaszolni a kérdést, hogy be kell-e vezetni a legsúlyosabb büntetést, vagy sem. „Ki mondta, hogy az EU-ban ma emberek által megírt szabályok nem fognak később megváltozni, különösen akkor, ha az európai emberek szeretnék azokat megváltoztatni? (...)
Ki mondta, hogy a többi ország polgárainak többsége nem ugyanazt gondolja esetleg, mint mi, magyarok, hogy ezt bizony napirenden kellene tartani?"
– tette fel a kérdést.