A felvetésre, miszerint Orbán azt mondta, hogy ez a kérdés napirenden van, Lázár úgy reagált, soha nem hallotta tőle ezt, a miniszterelnök nem foglalt állást a halálbüntetés kérdésében. Arra a kérdésre Lázár nem tudott válaszolni, hogy Orbán két évvel ezelőtt, amikor a Jobbik részéről vetették fel, hogy kellene vita a halálbüntetésről, miért adott elutasító választ a parlamentben. Annak kapcsán, hogy a KDNP-s politikusok, mint hívő keresztények ellenzik a halálbüntetést, az volt a válasza,
a különbözőség is mutatja, hogy le kell folytatni a párbeszédet, amely 30 éve elmaradt.
Nem hiszi ugyanakkor, hogy a párbeszéd bármivel veszélyeztetné az európai alapértékeket.
Kifejezetten
„A súlyos bűncselekmények kapcsán kialakuló hihetetlen társadalmi felháborodás lehet, hogy nem hallatszik Brüsszelig, de hallatszik Budapestig” – indokolta rendületlenül a halálbüntetés-vita szükségességét. Magyarország az Európai Unió jogrendszerének egészét tiszteletben tartja. Az EU, mint a demokrácia legfontosabb védelmezője nem utasíthat el semmilyen vitát, ami emberek életéről, nehézségeiről szól – hangoztatta, azt is elárulva, ő kifejezetten híve a halálbüntetésnek.
A sajtótájékoztató végén, már a miniszterelnöknek a halálbüntetés be nem vezetéséről tett deklarációjának a felolvasása után Lázár az utolsó kérdésre válaszolva – Akkor nem vezeti be a kormány a halálbüntetést? – záróakkordként úgy reagált: „Stimmel”.
Aki nem érzi magát biztonságban, az ne használja
A sajtótájékoztatón szó esett a trafikok fóliázásáról, aminek kapcsán Lázár a Népszabadság kérdésére azt mondta, nem kötelező a fólia a dohányboltok kirakatára, és ha a trafikosok igénylik, ezt bele kell foglalni a törvénybe is. Jól tették – reagált arra, hogy már van, aki le is vette, és egyértelművé tette, aki már leszedte a fóliát, annak nem kell számítania semmilyen szankcióra. A Miniszterelnökséget irányító miniszter szerint lehetővé kell tenni, hogy aki az elsötétítés miatt nem érzi magát biztonságban, az ne használja a fóliát. A kormány kötelességének tekinti a trafikokban éjszaka dolgozók védelmét – mondta a miniszter. Pintér Sándor belügyminiszternek pedig javaslatot kell tennie arra, hogy az éjjel is nyitva tartó üzletekben milyen rendvédelmi rendszert kell kiépíteni.
„Habony Árpád nem kollégánk”
Lázár válaszolt a lapunknak korábban Habony Árpádról feltett kérdésére is, közölve, hogy Habony nem esett át C típusú nemzetbiztonsági átvilágításon, de szerinte erre nem is volt szükség, mert Habony Árpád nem áll semmilyen jogviszonyban a kormánnyal. „Habony Árpád nem kollégánk” – fogalmazott. A sajtótájékoztatón arra nem adott pontos választ, hogy akkor Habonynak miért volt állandó parlamenti belépője.
Az ékverés nem fog menni
Lázár, úgy tűnik, pacifikálná a kapcsolatát Pokorni Zoltánnal, a Fidesz alelnökével, akit még az emlékezetes urizálás-ellenes nyilatkozata után a Figyelő hasábjain támadott meg. Pokorni Zoltán a ma megjelent Heti Válaszban arra, hogyan jellemezné kapcsolatát a miniszterrel, úgy reagált, „nem jellemezné”, a sajtótájékoztatón pedig a Népszabadság kérdésére Lázár úgy kommentálta ezt, hogy kicsit nosztalgiázott. Napra pontosan visszaemlékezett, hogy 2002. február 13-án Pokorni volt az, aki a fideszes elnökségi tagok közül elsőként ajánlotta a hódmezővásárhelyi választópolgárok figyelmébe Rapcsák András volt polgármester és képviselő halála után.
„Pokorni Zoltán mondhat bármit, megtisztelhet a véleményével és lehet kritikus is, én ezzel együtt is mindig is nagy tisztelője voltam, vagyok, és maradok”
– fogalmazott Lázár.
A sajtótájékoztatón a miniszter reagált egy Index-cikkre is, ami azt állította, Lázár megnyilvánulásai és az újfajta imázsépítése már a miniszterelnök környezetének is szemet szúrt, és egyre nagyobb értetlenkedéssel, sőt, gyanakvással figyelik az újabb és újabb fellépéseit. Munkatársunk kérdésére a miniszter azt mondta: „A mai alkalom ötletgazdája Orbán, és hogy a kormány döntéseit népszerűsítő sajtótájékoztatóknak én legyek a résztvevője, és képviseljem a kormány álláspontját, azt is Orbán Viktor miniszterelnök javasolta” – tette hozzá.
Lázár nem válaszolt konkrétan arra, hogy valóban megakadályozta-e, hogy a miniszterelnök lánya férjének, Tiborcz Istvánnak a cége nyerjen a Jászberénynek a város közvilágításának korszerűsítéséről szóló pályázaton. Azt mondta, nem fog sikerülni éket verni Orbán Viktor és közé. Azt is érzékeltette, hogy ezt nem is lehetne, hiszen a miniszterelnökkel „nem partneri a viszonyuk”, mivel ő beosztott. De megjegyezte, a törvények mindenkire vonatkoznak, így a Tiborcz résztulajdonában lévő cégnek megrendelést adó Jászberény városára is.
Emlékezetes, hogy a Miniszterelnökség a „versenykorlátozó” és „indokolatlanul szűkíti a versenyt” megjegyzésekkel küldte vissza a pályázat tervezetét Jászberénynek. Annak ellenére is ezt lépték meg, hogy a Miniszterelnökség korábban hét ilyen pályázatnak is zöld jelzést adott.