A menet végig skandál. Semmit rólunk, nélkülünk – kiáltják elöl, mire rögtön érkezik a válasz középről: Nem hagyjuk! Mire elhal az elején a szó, már jön a végéről az új rigmus: Csak a Corvinus! Autonómiát! Nem kell a SZIE! A fehér blúzok és köpenyek felett röpködnek a zöld szalagok: fejpántként, karra kötve, csuklóra tekerve, masniként, hajráfként, nyakkendőként. Akad vékony, vastag, dzsörzé és rip, selyem és krepp.
De jó, hogy ennyien eljöttek! – lelkesedik egy egyetemi dolgozó. A másik bólint.
Megértették, hogy róluk szól – szól a másik.
A fiatalok lelkesen fújolnak, kiáltoznak, dobognak, tapsolnak és kiabálnak. – Ha Gödöllőre akartam volna menni, akkor oda felvételizek, de én Corvinus-diplomát akartam szerezni! A Budapesti Kongresszusi Központig tartó úton szó esik még a menekültügy kezeléséről, a laborgyakorlatokról, a tegnapi első igazán hideg őszi estéről és a testépítőkről is.
|
Teknős Miklós / Népszabadság |
A Corvinus központi tanévnyitójának helyet adó kongresszusi központ előtt fegyelmezetten megáll a tömeg a Nem adjuk a Budai Campust! Feliratú molinó mögött. Először a kertészetis Norbert szól a diákok nevében. Érezhetően szokatlan még neki a tüntetés vezérszónoka szerep, de bátorságát értékeli a több száz fős hallgatóság. Szól a vizsgaidőszak közepére időzített intézményátadás lehetetlenségéről, az elvett diplomáról és jövőről, valamint a budai karok és a gödöllői egyetem nem működő házasságáról, amelyet kár lenne megismételni. A lélegzetvételek szüneteiben hálás refrénként hangzanak vissza a vonulás közben kipróbált jelszavak.
Fodor Marietta oktató írt beszéddel érkezett. Nem igazán értette, hogy a sok éve alulfinanszírozott agrárképzés gondjait miért oldaná meg a két oktatóhely összekapcsolása. Miért gondolja azt a Szent István Egyetem, hogy ez kedvező versenyhelyzetet teremt?
Talán a templom egere és a templom főegere címért futunk majd versenyt?
A tiltakozók úgy vélik, hogy az évek óta tartó pénzkivonás mellett a minisztérium az egész országban lábbal tiporja az egyetemi autonómiát. A forráskivonás és az átgondolatlan átalakítások gyengítik a felsőoktatást, ami miatt sok fiatal már az érettségi után kivándorol. Ez az egész ország jövőjét veszélyezteti. Helyzet van, tüntetnünk kell az egyetemeink jövőjéért – ezekkel a szavakkal hívta harcba az egyetemistákat Corvinus elcsatolni szándékozott Budai Campusa.
|
Teknős Miklós / Népszabadság |
A tiltakozók szerint a felsőoktatási államtitkár figyelmen kívül hagyta a Corvinus szenátusának egyhangú döntését, amely a budai és pesti karok egysége mellett foglalt állást. Palkovics László államtitkár az egyetemi autonómia megcsúfolásaként az érintett karok vezetői nélkül, az általuk készített szakmai anyagok semmibevételével hozta meg döntését. A budai karok azonban elfogadhatatlannak tartják, hogy olyan egyetembe integrálódjanak, amely sokkal hátrébb áll a felsőoktatási rangsorban. A tiltakozók nyilvános tárgyalásokat, döntéseket és hatástanulmányokat várnak. De szerintük ez nemcsak az ő ügyük, hiszen ami most velük történik, az később minden magyar egyetemistával megtörténhet. Éppen ezért tüntetni hívnak mindenkit kedden, amikor a Fővám térről az oktatási minisztérium elé vonulnak.