Titkosított szerződések alapján, a közbeszerzés kizárásával nem lehet atomerőművet építeni az EU-ban – a rendelkezésre álló dokumentumok szerint ezzel a kormány is tisztában van. Erről írt hétvégén a Financial Times is. Érthetetlen, mi a célja annak a törvényjavaslatnak, amely a beruházással kapcsolatos összes dokumentumot 15 évre titkosítaná, és kivonná a projektet a közbeszerzési törvény hatálya alól.
„Megnyugtathatom, képviselő úr: ennek a beruházásnak minden euróját nyílt közbeszerzési eljárás keretében kell elköltenünk az Európai Bizottság hatályos döntése és az Európai Unió jogszabályai alapján”. Ezt válaszolta Lázár János, a paksi bővítést is felügyelő miniszter egy MSZP-s interpellációra, amely a titkosítás okait firtatta. Az interpelláció tavaly decemberben hangzott el, néhány nappal azután, hogy a kormány beterjesztette a parlament elé az előkészítő dokumentumok és szerződések titkosítását, illetve a közbeszerzési eljárás mellőzését tartalmazó atomtörvény-módosítást.
M. Schmidt János / Népszabadság |
Lázár a válaszban nemcsak a közbeszerzéssel kapcsolatban tért el a valóságtól, hanem a beruházás átláthatóságával kapcsolatban is tett egy tényekkel nehezen alátámasztható állítást. Úgy fogalmazott: „egy ilyen atomerőművi beruházás a nemzetközi atomerőművi szabályok teljes betartása és a nemzetközi szervezetek kontrollja mellett zajlik. A magyar kormány az elmúlt évtizedekben kötött atomenergetikai megállapodások és nemzetközi szerződések következtében semmit önállóan nem tehet. 2014. január 14-én Putyin elnök és Orbán Viktor megállapodásához az Európai Bizottság a notifikációs eljárást követően hozzájárult írásban. Ennek az írásos dokumentumnak a birtokában írta alá a nemzetközi megállapodást Orbán Viktor”.