Kereste az újság Lázár Jánost, hogy megtudja, ki döntött ezekről a sok százezres szállodákról, és ki foglalta le ezeket, de nem válaszolt kérdéseikre. A Miniszterelnökség belső szabályzatából az derül ki, hogy Lázár külföldi kiküldetéseit Orbán Viktor miniszterelnöknek kell jóváhagynia, akadályoztatása esetén pedig a gazdasági helyettes államtitkárnak. Hogy végül melyikük hagyta jóvá, egyelőre nem tudni.
Lázár csak egy érezhetően sértődött hangvételű közleményben reagált az ügyre. – A megnevezett utak során felhasznált kétmillió forintot rögvest az állami költségvetés rendelkezésére bocsátom – írta a politikus.
Ám ezzel csak bonyolította helyzetet, hiszen ez még neki is nagy summa, mivel az államtitkári és képviselői fizetése nettóban alig 800 ezer forint, vagyis két és fél havi bérét kell becsengetnie. A januári vagyonnyilatkozata szerint 13 millió forint készpénze volt, 55 millió forintja állt részvényekben 55,5 millió forintos adósság mellett, de ebből már 23 millió forintos csehországi fácánvadászat 9 millió forintos előlegét is be kellett fizetnie.
Lázár a visszafizetéssel sem tudja eltitkolni, hogy kivel, hova és mennyiért utazott. – Ha most befizeti az utazási költségeket, akkor úgy tűnhet, hogy magánútra ment, és ezzel próbálhatja megakadályozni, hogy kiderüljön, pontosan kivel találkozott, és melyik szállodában szállt meg. De ez nem ilyen egyszerű – mondta a perben a felperes jogi képviseletéről gondoskodó Transparency International jogi igazgatója, Ligeti Miklós. Ligeti szerint ezzel Lázár súlyos ellentmondásokba került. – Ha magánútra ment, akkor miért védekeztek végig a bíróság előtt úgy, hogy fontos, bizalmas közfeladatot látott el az utak során? Az önként vállalt visszafizetés azt a látszatot kelti, mintha magánutakról lenne szó, akkor viszont felmerül, hogy eddig a per során valótlanságot állítottak.