Mindeközben a vonat melletti peronon is egyre nagyobb a zsúfoltság. Szinte mozdulni sem lehet. A vonatra már fel nem jutó emberek százai ülnek a földön, miközben magyar és külföldi tévéstábok, újságírók, fotóriporterek tucatjai készítik tudósításaikat.
|
Szabó Bernadett / Reuters |
Tudósítónk eddig csak magyarul hallotta a hangosbemondó tájékoztatását, igaz, az is olyan halk volt, hogy alig lehetett érteni.
Fél 11 körül kissé lecsillapodtak a kedélyek a 8-as vágánynál, ahol a GYSEV soproni járata várakozik. Az már korábban kiderült, hogy a megadott időben biztosan nem indul el a vonat, ám a menekültek mégis bizakodhattak, mert először csak azt írta ki a MÁV az információs táblára, hogy 10 perc késéssel indul a szerelvény, aztán újabb 10 perccel növelte meg a várakozási időt. Jelenleg már 30 percnyi késésnél tart.
Mindeközben a menekültek viszonylag nyugodtan és türelmesen várakoznak a vonaton vagy a peronon. A hangosbemondó rendszeresen ismétli angol és magyar nyelven, hogy Nyugat-Európába nem indítanak egyetlen járatot sem. A nemzetközi pénztárak, ahol a menekültek vásárolhatnának, zárva vannak. Több tábla is jelzi angolul, hogy ma nem indulnak vonatok Ausztriába és Németországba.
Mivel a pályaudvarra több száz menekült mehetett be a rendőrök távozása után, ha átmenetileg is, de jelentősen enyhült a zsúfoltság a tranzitzónában. Ezzel együtt továbbra is százak várakoznak az aluljáróban, árnyékba húzódnak a felnőttek, a gyerekek pedig önkéntesekkel játszanak, labdáznak.
A délelőtti órákban miután az elmúlt napokban sokadszorra patthelyzet látszik kialakulni, az állomáson dolgozók mind gyakrabban kezdik találgatni, hogy vajon mi is lehet a „vezetők” célja azzal, hogy hol megnyitják, hol bezárják a pályaudvart.
|
Leonhard Foeger / Reuters |
Egy büfés lapunknak azt mondta: „Agyrém, hogy egyik nap kikergetik innen ezeket a szerencsétleneket, a másik nap pedig minden előzmény nélkül még az országból is kieresztik”.
Ez utóbbival arra utalt, hogy hétfőn a hatóságok által máig megmagyarázatlanul több mint 3000 menekültet engedtek ki az Ausztrián át Németországba tartó vonatokon. Összeesküvés-elméletekből már most sincs hiány. Akad, aki szerint így provokálják a menekülteket, hátha okot adnak a határozott rendőri intézkedésre, más viszont ellenkezőleg, úgy okoskodott, éppen a feszültséget és így az esetleges atrocitások veszélyét csökkentették azzal, hogy beengedték őket a túlzsúfolt és meleg aluljáróból az állomásra.
A kezdeti nyugalom percről percre foszlott szerte, ahogy a tömött szerelvényen ülők hiába várták a vonat indulását. Amikor egyórás késésnél sem lehetett tudni, hogy kifut-e Sopron felé a vonat, már érezhető volt a feszültség. Többen leszálltak és tanácstalanul álltak a peronon: mi lenne a jó döntés, a vonaton maradni, vagy inkább az állomáson.
A helyzetet jól jellemzi, hogy egy kisebb verekedés is kitört a menekültek között, ezt azonban a határozott rendőri fellépés szinte másodpercek alatt lezárta.
Tovább fokozta a feszültséget, hogy közben készenléti rendőrök vonultak a peronra. Többen közülük felszálltak a vonatra, mások sorfalat vontak a szerelvény mellé. Ekkor a menekültek már az újságíróktól is azt kérdezgették, tudják-e, hogy elindul-e a vonat, és ha igen, hova. Végül több mint 1 óra várakozás után a vonat minden előzetes jelzés nélkül hirtelen meglódult. A peronon lévők és a szerelvényen ülők egyaránt üdvrivalgásban törtek ki és tapsoltak.
|
Pető Péter / Népszabadság |
Háromnegyed 12 előtt valamivel elhagyta a pályaudvart az a vonat is, amelynek 11-kor kellett volna elindulnia Győrbe. Az indulásig rendőrök álltak a vagonok előtt, míg többen átvizsgálták a szerelvényt. Mivel nem találtak fent menekültet, elengedték a vonatot. Előzőleg egy angol srác megpróbált egy szíriai fiatalember társaságában felszállni. A kocsi előtt álló rendőr megkérdezte, menekültek-e. Az angol férfi azt felelte: nem. A rendőr a másik férfihoz fordult, megkérdezte, honnan jött, ő azt válaszolta: Szíriából. „Menekült” – konkludált a rendőr. A brit próbálkozott, hogy ez nem nemzetközi járat, bárki felszállhat, a rendőr csak annyit reagált: „Nem tudom”. Közben a szerelvény kifutott.
A jegypénztár előtt továbbra is nyolc rendőr posztol, menekültek nem jutnak az árusítóhelyekhez. A pályaudvaron teljes a káosz, ruhák láthatóak a sínekre dobálva, a menekültek a peronokon, a sínek között járkálnak ide és oda.
Egy másik, szintén győri úti céllal várakozó vonatra kevés menekült szállt fel, egyre többen értesültek arról, hogy a bicskei menekülttáborba vinnék őket. Egy afgán férfi egy önkéntest kérdezett, Ausztriába megy-e járat. Figyelmeztették, hogy csak Bicskéig jut, telefonon mutatták neki, merre van a település. "Hol az osztrák határ?" - érdeklődött. Újabb kör telefonos keresés, mutatás, majd lemondó tekintet. A családja felé fordult, nemet intett. Tovább várnak a peronon. Háromnegyed 1 előtt kifutott a Keletiből a Győrbe tartó szerelvény, azok a menekültek, akik rajta maradtak, aligha tudják, hogy Bicskéig jutnak, tájékoztatást ugyanis a hatóságok nem adtak nekik sem..
A történetben csavar, hogy mindeközben a bécsi rendőrkapitány azt közölte: ellenőrzés és regisztráció nélkül továbbengedik az osztrák fővárosba érkező menekülteket. Az MTI beszámolója szerint Gerhard Pürstl az intézkedést azzal indokolta, hogy nem tudják ellenőrizni az összes átutazót, nem tudják megállapítani a személyazonosságukat, és őrizetbe venni sem tudják őket.