Fogo szigetén veszélyben van száz ember, a híres fogói szőlők, a borvidék, és veszélyben vannak a megélhetést adó ültetvények – hívta fel lapunk figyelmét az ottani vulkánkitörés hatásaira Harangi Szabolcs, az ELTE geológusprofesszora.
A folyamatosan érkező képek megrázóak: emberek cipelik hátukon a hűtőszekrényt, mások a családi asztalt, ajtókeretet, ami csak értékes lehet. A szigeten fogyóban az üzemanyag, ezért fennakadások vannak a kitelepítésben, az emberi javak elszállításában. Sokan a szabad ég alatt töltik az éjszakát.
A szigetet egy hatalmas vulkán építi fel, nyugati enyhébb lejtőin telepedett meg a lakosság nagyobb része (talán nem több mint 10 ezren élnek itt), ott van a kikötő és a repülőtér is. Az ismétlődő vulkánkitörések egy vulkáni kúpot építettek fel, ennek neve Pico do Fogo, azaz a Tűz csúcsa. A megtermett vulkáni kúp már közel 3000 méter tengerszint feletti magasságnál jár. A növekedés azonban egy ideje leállt, utoljára 1875-ben volt kitörése. Ezt követően megváltozott a vulkáni működés jellege.
A magma nem a vulkán csúcsán jutott a felszínre, hanem a nyugati lábánál felnyíló hasadékok mentén. Utoljára 1995-ben nyílt meg itt a föld, és több mint egy hónapig zajlott a látványos kitörés.