A szövetségi nyomozók látszólagos diadala valójában vereség. A hatóságok ugyanis végig ragaszkodtak ahhoz, hogy kizárólag az Apple képes átjutni az iPhone-ok biztonsági rendszerén. A készülék például törli a rajta tárolt adatokat, ha tízszer egymás után rosszul ütik be a jelszót. Egy 2014-es újítás miatt a zárolt telefonokról nem tölthetőek le adatok a jelszó nélkül, amit a cég nem tart nyilván. A nyomozó hatóság állítását adatbiztonsági szakemberek, sőt Edward Snowden is cáfolták, kijelentve, hogy létezhet olyan eljárás, amellyel kinyerhetőek az adatok a telefonból a többi felhasználó adatainak veszélyeztetése nélkül.
Az FBI munkatársai korábban úgy gondolták, hogy ha újraindítják az iCloud-szolgáltatást a telefonon, akkor hozzáférnek az adatokhoz. Nem így történt. A New York Times szerint maga a nyomozóiroda vezetője, James B. Comey Jr. ismeri el, hogy rögtön az első 24 órában hibáztak. A mostani fordulatot az hozta, hogy jelentkezett az FBI-nál egy külső szakértő, aki segít feltörni a titkosítást. Ha sikerül neki, az az Apple igazát támasztja alá, miszerint más is be tud jutni a biztonsági rendszerükbe, nem szükséges, hogy ők írjanak egy olyan programot.
Az FBI látszólagos győzelme számos újabb kérdést vet fel, de a legfontosabb talán az, hogy a technológiával ilyen fogalmatlannak bizonyuló Szövetségi Nyomozó Iroda vajon milyen eséllyel veszi fel a harcot a modern bűnözőkkel és az infokommunikációra erősen támaszkodó nemzetközi terrorista szervezetekkel.