"Élő, lélegző szuperszámítógépként" harangozták be a McGill University legújabb találmányát: az emberi sejtek energiacelláival működő biokomputert.
Az emberi test sejtjeinek energiaforrása lehet a motorja a jövő biológiai szuperszámítógépeinek. A biokomputert Dan Nicolau professzor, a McGill University biomérnöki karának vezetője és csapata álmodta meg. Sőt: meg is csinálták.
A kutatócsoport a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című szaklapban megjelent cikkükben ismertették biológiai számítógépük modelljét, ami rendkívül gyorsan és pontosan dolgozza fel az információkat párhuzamos hálózatok segítségével, épp úgy, mint a hatalmas (elektronikus) szuperszámítógépek. Fontos különbség, hogy ez egy könyv méretű gép, sokkal kevesebb energiát fogyaszt, és proteinekkel működik.
"Sikerült létrehoznunk egy rendkívül komplex hálózatot egy nagyon kis területen" - idézte a Science Daily idősebb Dan Nicolaut, aki fiával közösen kezdte a kutatásokat több mint egy évtizede. Az ötlet egy papírfecnin született meg, valószínűleg túl sok rum elfogyasztását követően; az első rajzok úgy néztek ki, mint amikor giliszták próbálnak kijutni egy labirintusból - mesélte a professzor.