Magyarországon az elmúlt évtizedekben ötezer pár körül stabilizálódott a gólyaállomány, miközben a nyugat-európai gólyák száma húsz éve folyamatosan nő – derül ki a Magyar Madártani Egyesület idei gólyaszámlálásának összefoglalójából. A gólyák jövőjét leginkább a táplálkozóterületek csökkenése, és a vonulás során a vadászat veszélyezteti.
A 30-as évek nyugat-európai próbálkozásai nyomán 1941-ben szervezte meg először a Madártani Intézet az első hazai gólyaszámlálást, azóta az állomány változását folyamatosan nyomon követik. Mivel egy gólyafészket elég nehéz elrejteni, az ornitológusoknak viszonylag pontos képük van az első adatfelvétel idején még 15-156 ezer párból álló magyarországi gólyapopuláció alakulásáról.
Fotó: Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A második világháború után, 1958-ban volt először újra az egész országot átfogó adatgyűjtés, akkor a postások bevonásával zajló munka során már csak mintegy 8 ezer lakott fészket jelentettek. Az 1960-as évek végére 5 ezer körülire csökkent az állomány, főként a táplálkozóhelyek és hagyományos fészekrakóhelyek (nádtetők, széles kémények) fogyatkozása miatt. Végül a villanyoszlopok mentették meg a gólyákat: a póznákra (és egyre inkább a madarászok által a villanyoszlopokra szerelt gólyakosarakra) átköltöző madarak száma az elmúlt közel fél évszázadban nem apadt tovább, végig 5000 pár körül ingadozott – írja a Greenfo környezetvédelmi hírportál, arra is felhívva a figyelmet, hogy az európai fehérgólya-állomány az elmúlt két évtizedben jelentősen nőtt.