Hogy mekkora, az a vb-sorozat utolsó előtti, sepangi futamán derült ki, miként az is: a töltött fegyver nemhogy elsült, de hatalmasat szólt. Két hete a Malajziai Nagydíj felvezetéseként tartott tájékoztatón Rossi ugyanis nekiesett Marqueznek. Azzal vádolta meg riválisát, hogy betart neki, egyúttal Rossi riválisának, a Marquezhez hasonlóan spanyol Jorge Lorenzónak segít. Már akkor érződött: ebből baj lehet. Lett is. A futam hetedik körében Lorenzo a második helyen haladt, Rossi pedig igyekezett volna lépést tartani vele, ám a másik spanyol egyre-másra az útjában volt.
Az olasz versenyző a viadal közben többször jelezte is Marqueznek: amit csinál, az nem „frankó". Ám a tavalyi világbajnok nem tágított, mire Rossi egyszer csak szélesen fordult, csaknem kivezette a pályáról Marquezt, aki bukott. Közben volt még egy lábemelés, amelyet az egyik tábor mocskos rúgásként, míg a másik úgy emlegetett, hogy Rossi lába csupán lecsúszott a lábtartóról. (Ennek a mozdulatnak a minősítésében még a két versenyző foglalkoztatója, a Honda és a Yamaha is vitába keveredett egymással.)
Ám ez csak egy részlete a történetnek: a motorsport utóbbi évtizedének legnagyobb botránya már kész volt. Ehhez képest a Hamilton és Rosberg közötti sapkadobálás kofalárma csupán. A tetejébe Lorenzo a pódiumon – nemtetszését kifejezve – egyezményes jeleket mutogatott csapattársa, Rossi felé.
Az indulatok ez után szabadultak el igazán. A versenyfelügyelőség ugyanis mindkét versenyzőt vétkesnek találta. Marquezt azért, mert a döntnökök valóban úgy látták, hogy – noha egyetlen manővere sem volt szabálytalan – mégiscsak lassítani akarta Rossit. Az itáliai ideált pedig bukásokozás miatt meszelték el. Az indoklás ellenére csak az olaszt büntették, olyannyira, hogy az e hét végén következő valenciai nagydíjra szinte kilátástalan szituációba hozták: az utolsó helyről kell rajtolnia. Hiába így a hétpontos előnye, maga is úgy véli, reménytelen a helyzete. Ezért még azt is meglebegtette, hogy rajthoz sem áll.
A hatásra jellemző: Marquez verekedésbe keveredett egy olasz bulvárműsor két szereplőjével a saját háza előtt. Lorenzo pedig tovább szította a tüzet. Rossi ugyanis – megkerülve minden, a MotoGP-ben illetékes szervet – a Sportdöntőbírósághoz fordult büntetése enyhítéséért. A szervezethez meglepő módon bejelentkezett csapattársa, hogy a döntésben részt vegyen. Ezt elutasították, ám Lorenzo stábja – hasonló eseteket előásva – Rossira nézve terhelő bizonyítékokat szállított a grémiumnak. Ezek után a verdikt így szólt: Rossi marad az utolsó helyen.
Az ügyben érintettek érzik, hogy messzire mentek. Valenciában a szokásos előzetes tájékoztatót eltörölték. Rossi, Lorenzo és Marquez is nyilatkozatot adott ki, amelyben mindenki mindent sajnál, és csak a – „remélhetően fair" – versenyre összpontosít. Ami biztos: holnap délután kettőkor a MotoGP legfeszültebb futama rajtol el. Bármilyen eredmény születik is, az idei vb-re nem a győztes miatt emlékeznek majd a rajongók, akikhez Vito Ippolito, a Nemzetközi Motorsport Szövetség elnöke nyílt levélben fordult azzal, hogy „a sportot megmérgezték".