– Ha a FIFA valóban maffia, nem fél? Nem kapott fenyegetéseket?
– Nem félek, csak az autokrata országokban kell félnie az embernek egy könyv miatt. Fenyegetéseket pedig nem kaptam.
– Az utóbbi hónapok fejleményei igazolják a könyvet? Esetleg köze lehet a kötetnek ahhoz, hogy felszínre kerültek a botrányok?
– Öt esztendeje álltam neki az írásnak, és már akkor lehetett tudni, hogy az FBI is érdeklődik a Zürichben zajló folyamatok iránt, csak a közvélemény előtt nem volt ismeretes, hogy a FIFA megfigyelés alatt áll. Az amerikai szövetségi irodát nem a könyvem indította erre, ám minél mélyebbre ástam magam a témában, annál biztosabb voltam benne: semmi más, csak az ügyészség tudja elmozdítani Blattert a helyéről.
|
„Blatter utódai csak azok közül kerülhetnek ki, akik őt a trónra emelték” Veres Viktor / Népszabadság |
– A FIFA ügyletei közül melyik háborította fel leginkább?
– Maga a rendszer rémisztő. Az még Blatternél is rosszabb. Ahogyan kiépült, ahogyan egyszemélyi irányításúvá vált. Nem véletlen a cím, éppenúgy épül fel a szervezet, mint egy klasszikus maffiacsalád. S biztos vagyok benne, hogy – gazdasági értelemben, hiszen emberéletek nem forognak kockán – a helyzet még szörnyűbb lesz. A szisztéma Blatter nélkül is megmarad, az utódai csak azok közül kerülhetnek ki, akik őt a trónra emelték és az egészet működtetik.
– Mit szól ahhoz a magyarázathoz, hogy Sepp Blatter nem vádolható korrupcióval és sikkasztással, mert ő tette gazdaggá a FIFA-t, tehát nélküle pénz sem lett volna, amit el lehet sikkasztani?
– Ez az álláspont azért hibás, mert Blatter nem a saját pénzét fektette be, hanem a játék iránti szenvedélyt kiaknázva vonzotta a FIFA-hoz a támogatókat. Igaz, a szövetséget ő emelte ilyen magasságba, de ő is küldte kis híján padlóra, amikor a 2002-es és a 2006-os világbajnokság televíziós és marketingjogait a sokkal nagyobb árat ígérő IMG helyett az ISL-nek adta el, amely aztán 2001-ben csődbe ment. A FIFA-val csak azért nem történt meg ugyanez, mert a szövetség előre eladta a jövőbeni jogokat.
– Megfogalmazódott olyan vád, hogy a vb-rendezésről lemaradó amerikaiak forszírozták a leleplezéseket, hiszen a FIFA-vezérkar tagjait is az FBI tartóztatta le. Önt gyanúsították valaha azzal, hogy valamilyen érdekcsoport megrendelésére írta a könyvet?
– Blatterék ezt terjesztették, de két okból sincs igazuk. Már az oroszországi és katari vb-helyszín kijelölése előtt megkezdődött a nyomozás, ráadásul nemcsak Amerikában, hanem Svájcban és Németországban is eljárás indult Blatter ellen.
– Mit gondol, hogyan lehetne hatékonyan ellenőrizni a FIFA-nak a kulisszák mögötti tevékenységét?
– A rendszert kellene átalakítani, mert a nemzetközi szövetségben áldemokrácia van. Először is: mindenkinek távoznia kellene, aki most vezetőként dolgozik a szervezetben. A szavazási rendszer is visszaélésekre ad okot: az tarthatatlan állapot, hogy olyan országoknak, amelyeknek csak strandfoci-válogatottjuk van, ugyanannyit ér a szavazatuk, mint – mondjuk – Németországé. Valamit kénytelen lesz változtatni a FIFA, mert az egzisztenciális léte a tét. Ha minden marad a régiben, akkor a szponzorok előbb-utóbb magára hagyják.