A Göteborgi Könyvvásár után a magyar közbeszéd örök kulturális slágerkérdését jártuk körül: a részben érthető kisnemzeti üldözöttségtudat, a kritikátlan Európa-rajongás és a bezárkózó sértettség vitáját, illetve politika és művészet viszonyának problémáját.
A kultúra és a politika viszonya pártállástól függetlenül heves indulatokat vált ki. Néhány éve az Alföldi Róbert rendezte Mephistó-előadás körüli szimpátiatüntetés is részben ennek volt köszönhető. Magyarország volt idén a Göteborgi Könyvvásár vendége, a hivatalos programot a Balassi Intézet szervezte. A magyar kormány menekültpolitikájával kritikus svéd művészi-akadémiai körökben emiatt nemtetszésüknek adtak hangot. De méltányos-e irodalmi rendezvényen politikai demonstrációt tartani, illetve számon kérni az egyes szerzőkön kormányuk viselkedését? Tavasszal a Nemzeti Színház fesztiválján tört ki botrány. A nemzetközi színházi találkozó egyik előadásának keretében a bécsi Burgtheater színésze felolvasott egy, a magyarországi demokráciáért aggódó kiáltványt. Akkor is az volt a kérdés, hogy mi a művészet és a hatalom viszonya. Bírálható-e a művész a kormánya miatt?
Az oroszok kezdték
A göteborgi megnyitón Masha Gessen orosz származású amerikai újságíró adott hangot a magyarországi politikai folyamatokat illető aggodalmainak, svéd írók egy csoportja tiltakozott a magyar menekültpolitika ellen. Ám az esemény nem úgy zajlott le, ahogy eddig olvashattuk. Gessen beszéde alatt Íjgyártó István kultúrdiplomáciáért felelős államtitkár nem vonult ki, mert nem volt jelen. A svéd szervezők elfelejtettek kimenni elé a repülőtérre. Ez az ügyetlenség is mutathatja a szervezői lelkesedés hiányát. Hammerstein Judit, a Balassi Intézet vezetője lapunk kérdésére hangsúlyozta, a program összeállítása nem tükrözött politikai szempontokat. Valóban, a programok résztvevője volt számos a regnáló hatalommal szemben nyíltan kritikus szerző is Kukorelly Endrétől Nádasdy Ádámon keresztül Krusovszky Dénesig, a vajdasági magyar költő Ladik Katalin pedig a hivatalos program részeként mutatta be a szerb határszakaszon épített kerítés ellen tiltakozó performanszát. A Balassi Intézet által felkért, a teljes szakmát reprezentáló kuratórium által összeállított program kétségkívül a legkiválóbbnak tekintett magyar szerzők közül választotta ki a meghívottakat.