Gondolkodj globálisan, építkezz szociálisan! – ezzel a jelszóval gyűjtötte egybe és mutatta be a szociális építészet új irányait Andreas Lepik német építész a New York-i Modern Művészetek Múzeumában 2010-ben. A New York-i anyag most Budapesten látható, a Petőfi Sándor utcai Fugában, a Hello Wood csoport tagjainak szervezésében, akik jó néhány magyar példát is hozzátettek.
– Az új, szociális építészet a 2008-as világválság után került előtérbe. A válság motiválta a kiállítást is 2010-ben – mondta lapunknak a Fuga-beli kiállítás megnyitójára Budapestre érkező Lepik. Ez volt az első nagy összefoglalása a méregdrága sztárépítészet divatja után a világot olcsó és praktikus programokkal megváltani kívánó új építészetnek. Akkor még nem volt könnyű összegyűjteni a példákat.
Ez az új építészet helyben elérhető építőanyagokat és gyakorlatokat használ, figyelembe veszi a helyi lakosság igényeit, és a helyiek részt is vesznek a megvalósításban. Amit a mérnökök hozzátesznek, az a helyieket segítő, korszerű építészeti tudás. Más körülmények közt drágán kellene megfizetni, itt azonban ingyen adják. Így épült például John és Cynthia Hardy tervei szerint a Bali szigetén található Zöld iskola egymáshoz kötözött bambuszrudak katedrálisszerű rendszeréből.