Hét évvel ezelőtt Tolnai Ottó Kossuth-díjas költő olyan pontosan és ihletetten méltatta a Vajdaságból Franciaországba elszármazott Nagy József táncművész és koreográfus rajzait az Eső című folyóiratban, hogy annál érvényesebbet azóta is nehéz írni Nagy képzőművészeti munkásságáról.
Nagy József (Josef Nadj) nemzetközi hírű táncos és képzőművész, a Trafó igazgatója - Konyhás István / Fotó |
Nem véletlen, hogy a debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban látható, Miniatúrák című kiállítást is a költő e mondatai vezetik be:
„Valóban, mintha csak e lapok előtt értettem volna meg az ő nagy magányát-magányosságát. Tett is róla említést, hogy egy ideje előadások után siet hotelszobájába, és rajzol hajnalig. Most már értem. Hiszen ez a világ immár erősebb. Ebbe már át lehet költözni. Élni lehet benne. Ez már egy erősebb lét tere. Igen, élni, mint a képecskék hősei élnek: egy nagy hallal az asztal alatt; egy hajóval a hasán úszva a padló végtelenjén; cövekkel, illetve makaópálcikákkal teli szájjal; söprűvel kezében, mint a mozaikpadlón álldogáló, istenszerű takarítónő, aki, lám, közömbösen fogja elsöpörni borzalom raszterévé hullott világunkat.”