A mindenség elmélete című film Stephen Hawkingról, a világhírű tudósról szól, és néhány napja már nálunk is látható. A film már bezsebelt két Golden Globe-díjat, és éppen arra várakozik, vajon hány Oscart sikerül megszereznie; öt kategóriában jelölték. Már a forgatás kezdete előtt felfokozott érdeklődés övezte.
Az öreg bölcset megkérdezik a tanítványok, hogy honnan jöttünk, hová tartunk, mi végre élünk itt a Földön, egyáltalán: mi az élet értelme. Az öreg bölcs azt mondja, a lét alapvető kérdéseire még ő sem tud válaszolni, kéri, falazzák be egy üregbe pontosan tíz esztendőre, tegyenek mellé megfelelő mennyiségű ételt, italt, ő meditál, töpreng, és amikor letelik a tíz év, megmondja a válaszokat. Így is történik. A nagy napon összesereglenek a tanítványok, kiszabadítják a mestert, aki előtámolyog vakon, hosszú, penészes szakállal, és annyit mond: az élet olyan, mint egy mély, mély, mély kút. A tanítványok értetlenül állnak egy darabig, aztán egyikük félénken megkérdezi: de hát miért olyan az élet, mint egy mély, mély, mély kút? Mire a mester halványan vállat von: jó, hát akkor nem olyan.
Eddie Redmayne (jobbra) és Felicity Jones Stephen Hawking és felesége szerepében |
Ennél pontosabban alighanem a legnagyobb tudósok sem beszéltek még a lét legsúlyosabb kérdéseiről, bár kétségtelen: igyekeznek hozzájuk megtalálni a kulcsot, a világ egyik legelismertebb elméleti fizikusa, Stephen Hawking egyenesen az egyetlen, mindent megmagyarázó kulcsot, azaz a mindenség elméletét. Teszi ezt úgy, hogy az ő életénél aligha akad erősebb bizonyíték arra, hogy a tudományos számítások és magyarázatok olykor rigófüttyöt sem érnek.