A szertartás lebonyolításában az özvegy egyelőre nem kérte sem a nagy író kiadójának, a Magvetőnek a segítségét, sem az államét, jóllehet a legrangosabb díjak tulajdonosainak jár az állami temetés. Ez nemcsak anyagi segítséget jelent az érintett család számára, hanem főként logisztikait, hiszen hírességek esetében nehézkes megoldani a külföldi vendégek, a közjogi méltóságok, az ismert személyek és a civilek érkeztetését, biztonságos ki- és bejutását, a közlekedés zökkenőmentességét és a sajtó munkájának elősegítését. Kertész Imre a Szent István-díj kitüntetettjeként kiemelt sírhelyre is jogosult lenne.
|
Kertész Magda és Kertész Imre 2003-ban a köztársasági nagykereszt átvétele után Népszabadság/archív |
A temetés időzítése meglepő lehet annak, aki nem tudja, hogy Kertész Imre a maga életében nem tartotta szem előtt a zsidó vallás előírásait, és családja sem tartja fontosnak figyelembe venni azokat a búcsúztatás megszervezése közben. A zsidó előírások szerint a halál után 24 órával el kellett volna temetni, ami Kertész ismertségére tekintettel kivitelezhetetlen is lett volna.
Április 22-én, pénteken lesz a legnagyobb zsidó ünnep, a pészah utolsó (széder előtti) napja, ez is mutatja a temetés világiságát (egy sima pénteken is naplementekor beköszönt a szombat, vagyis a vallásos zsidóknak addigra haza kell érniük).
Csütörtöktől vasárnapig zajlik a 23. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, amelyen a hazai irodalmi és kiadói élet többségének elfoglaltsága van.
A Nemzeti Örökség Intézetének elnökétől, Radnainé dr. Fogarasi Katalintól kaptunk választ arra a kérdésünkre, hogy létezik-e hatályos rendelkezés arról, kinek rendezhetnek állami temetést, hogy milyen feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy valakitől állami temetésen vegyenek végső búcsút, köthető-e ez például kitüntetéshez (Kossuth-díj, Széchenyi-díj). A válasz szerint „Általános szabályozás minderre vonatkozóan nincsen. A kialakult gyakorlat a következő: egy közszereplő elhunytakor a munkásságához kapcsolódó intézmény(ek) az adott személyt saját halottá nyilváníthatjá(k). Ebben az esetben a szertartás/temetés költségviselője az adott intézmény. A legmagasabb szintű állami temetés a szokások szerint katonai tiszteletadással jár együtt.”
Telefonon érdeklődtünk a Nemzeti Sírkertnél, szerettük volna megtudni, hogy a temető mely részén temetik el Kertész Imrét, hányan férnek be, mi lesz a zene, illetve hogyan tervezik-szervezik meg a nagy temetéseket, mit szabad és mit nem. Azt a választ kaptuk, hogy a temetkezési intézet sajnos semmiféle információt nem adhat ki, csak a családnak és – ha van ilyen – a temetést megrendelő intézménynek.
Ha mégis megtudunk valamit, péntekig közöljük.