A budai Vár megújítását tűzte zászlajára a kormány, amikor meghirdette a palotát bő száz évvel ezelőtt nagyhatalmi jelképpé formáló építészről elnevezett Nemzeti Hauszmann Tervet. A tervbe vett munkálatok részleteiről egyelőre keveset tudni. Sorozatunkban azt igyekszünk bemutatni, milyen volt fénykorában a királyinak szánt palota és szűkebb környezete.
Ha egyszer pályázatot írnának ki a Magyarország legismertebb romja címre, Aquincum mellett alighanem a Dísz téri egykori Honvéd Főparancsnokság indulna a legnagyobb eséllyel. Abban pedig egész biztosan toronymagasan győzne a Világörökség részét képező magasföldszint, hogy hány különféle terv készült az évtizedek során a hasznosítására.
A Honvédelmi Minisztérium a két világháború között Forrás: fortepan.hu |
Kell némi fantázia ahhoz, hogy elképzeljük, milyen látványt kínált a Dísz tér és a Szent György tér, amikor Kallina Mór két egymásnak hátat vető épülete állt a találkozásuknál. Dél felé nézett az 1879 és 1881 között felépült Honvédelmi Minisztérium: neoreneszánsz homlokzatán, a negyedik emelet magasságában négy nagy hadvezér, Árpád, Hunyadi, Zrínyi és Nádasdy szobra jelezte az épület funkcióját. Ehhez a házhoz illesztették aztán hozzá – emeletenként és a föld alatt össze is kötötték vele – az önálló magyar hadsereg vezetését szolgáló Honvéd Főparancsnokságot 1895 és 1897 között. Kallina ennek pompás előcsarnokot és impozáns kupolát tervezett, melyet két oldalról a háború és a béke allegorikus figurája őrzött.