A pusztító orgiának vége, de a régészek nem érik be azzal, hogy a szír kormánycsapatok – jelentős orosz katonai támogatással – kiűzték az Iszlám Állam fegyvereseit az ókori emlékek sokaságát felvonultató Palmürából. A dzsihadistákkal szembeni diadalt az jelenti, ha helyreállítják a szíriai városban lerombolt római kori templomokat és más műemlékeket. Méghozzá a legmodernebb 3D-s technológiával.
Roger Michel, az oxfordi Digitális Régészeti Intézet alapítója szerint a toscanai Carrarában már dolgoznak azok a számítógép vezérelte gépek, amelyek a híres Baál-Samin-templom oszlopainak motívumait vésik. – A készülő pótoszlopok semmiben sem különböznek az eredetiektől. Homokból, vízből és szódabikarbónából ugyanazt az anyagot, textúrát és felületet tudjuk produkálni, amit az időszámításunk szerinti II. században a karavánkereskedelemben meggazdagodott sivatagi városban használtak – idézte a londoni The Guardian az amerikai régészt és ügyvédet. Michel két nagy teljesítményű digitális nyomtatót ajánl a szíriaiaknak, a berendezésekkel állítása szerint fél év alatt helyre lehetne állítani a fanatikusok által megrongált műemlékeket. Bár nincs digitális lenyomata a városról, a fotók is megteszik – fogadkozik a Harvard Egyetem, valamint dubaji szponzorok támogatását élvező Michel. A Baál-Samin digitálisan reprodukált oszlopait a tervek szerint április 19-én állítják fel a londoni Trafalgar Square-en, a látványosságot később New Yorkban is közszemlére teszik.
Palmüra kincsei egyébként a vártnál állítólag sokkal jobb állapotban vannak, legalábbis ezt mutatták az orosz katonai drónokkal készült és elsőként az orosz televíziókban sugárzott légi felvételek. Az elsődleges feladat azonban az akna- és bombamentesítés. Damaszkuszi közlés szerint az ókori romok környékéről eddig 150 robbanószerkezetet távolítottak el. Az orosz haderő közel hatvanfős utászalakulatot küld a Damaszkusztól jó 200 kilométerre északkeletre fekvő városba, amit még 1980-ban vettek fel az UNESCO világörökségi listájára. Az orosz utászalakulat kiküldésére és Palmüra biztosítására maga Vlagyimir Putyin orosz elnök tett ígéretet az UNESCO főigazgatója, az ENSZ-főtitkári posztra pályázó bolgár Irina Bokovának hét végi telefonbeszélgetésük során – írta a The Guardian.
Az oroszok Palmüra visszafoglalását és megmentését saját világraszóló sikerüknek tartják. A szentpétervári Ermitázs hamarosan jelentős létszámú régészcsapatot küld a városba. Az Ermitázs igazgatója, Mihail Pjotrovszkij szerint a sivatagi város műemlékeinek restaurálása a közel-keleti orosz jelenlét dicső tetteként fog bevonulni a történelemkönyvekbe. A műveletet ahhoz hasonlította, ahogy a második világháborút követően – közel 500 napos náci ostrom és blokád után – a romokból újból felépítették Leningrádot.
A szíriai kulturális versenyfutásba olaszok is be akarnak kapcsolódni. Francesco Rutelli volt kulturális miniszter szintén digitális nyomtatókat ajánl. A jó 12 méter magas óriásgépeket Pompeji, valamint az Iszlám Állam által tavaly tavasszal Irakban buldózerekkel lerombolt Nimrud egyes részeinek „feltámasztására” is használnák. A jelenlegi kulturális miniszter, Dario Franceschini kész hatvanfős különleges kulturális egységet Palmürába küldeni, de a dolgok állása szerint az oroszok előbb lesznek ott, mint az olasz kéksisakosok. (D. A.)