Több lehetőség mérlegelésére is javaslatot tett szerdán az Európai Bizottság, amikor bemutatta a menedékkérők tagállamok közötti elosztásának állandó rendszerére vonatkozó indítványait. Ezek mindegyike kötelező kvótákat helyez kilátásba. Orbán Viktornak és a „kényszerbetelepítések" többi ellenzőjének a jó hír az, hogy az uniós „kormány" egyelőre csak puhatolózik, nem kezdeményez jogszabályt.
Szokásától eltérően alternatív megoldásokat tett le az asztalra az Európai Bizottság a közösségi menekültügyi rendszer egyik tartópillérének, a dublini rendeletnek a módosítására, illetve kiváltására. Az óvatosságot az magyarázza, hogy a közvélemény és egyes kormányok egyre elutasítóbbak a menekülthullámmal és különösen a menedékkérők kvóták szerinti elosztásával szemben.
Az uniós végrehajtó testület ugyanakkor nem akar meghátrálni, mert friss közleményében a nemzetközi védelemre szoruló, harmadik országból érkező személyek állandó és kötelező elosztási mechanizmusát indítványozza. Ráadásul ha a javaslataiból valamikor a nyáron jogszabályi előterjesztés lesz, azt a tagállamok minősített többséggel szavazhatják meg. Vagyis előállhat az a helyzet, ami a Görögországban és Olaszországban rekedt menedékkérők szükséghelyzeti áttelepítéséről szóló rendelet tavaly szeptemberi elfogadásakor, amikor is a Miniszteri Tanács Magyarország és másik három tagállam ellenére döntött. De egyelőre még nem tartunk itt, az uniós végrehajtó testület szerdán még csak alternatívákat vázolt fel, várva a döntéshozók véleményét.
Az Európai Bizottság szerint a tavaly óta tartó migránsválság rámutatott az EU menekültügyi rendszerének számtalan hiányosságára, köztük elsősorban a dublini rendeletére, amely az első belépési országot kötelezi a menedékjog iránti kérelem megvizsgálására. Ebben a rendszerben elviselhetetlen teher hárul az uniós frontországokra, ezért a testület szerint a jogszabályt vagy módosítani kell, vagy felváltani egy a közös teherviselést jobban figyelembe vevő rendelettel.