A 2009. januári gázháború megismétlődésének veszélyére figyelmeztetett az orosz elnök. Vlagyimir Putyin Belgrádban nyilatkozott, ahol még a második világháborús felszabadulásról megemlékező díszszemlét is előrehozták a kedvéért. Uniós számítások szerint Észtországban és Finnországban pedig akár 60 százalékos visszaesés is lehet.
Moszkva nem tudja garantálni a teljes európai gázszállításokat, ha Ukrajna – miként azt 2008 telén tette – megcsapolja a területén átvezető tranzitvezetékeket – jelentette ki csütörtökön Belgrádban az orosz államfő.
Vlagyimir Putyin és tomiszlav Nikolics szerb elnök csütörtökön Belgrádban. A balkáni ország a brüsszeli felszólítások ellenére sem csatlakozott a szankciókhoz Marko Djurica / Reuters |
Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy „az ellopott mennyiséggel” csökkentik az európai exportot. Ez pedig komoly gondokat okozhat a gázfelhasználásának harmadát orosz forrásból fedező Európai Uniónak és néhány vele szomszédos államnak. A newsru.com orosz internetes hírportál által idézett brüsszeli számítások szerint a legrosszabb esetben a cseh, a német, az olasz, az osztrák és a szlovák behozatal a tizedével csökkenhet tél végéig, a balkáni államokban, Észtországban és Finnországban pedig akár 60 százalékos is lehet a visszaesés.
Putyin aligha véletlenül éppen Szerbiában figyelmeztetett „a jelentős tranzitkockázatokra”. Belgrádból Milánóba, az Ázsia-Európa Találkozóra tartott, amelynek oldalvizén, pénteken intenzív tárgyalások várhatóak, egyik kulcstémájuk pedig éppen az az elszámolási vita lesz, amely júniusban az ukrajnai orosz gázszállítások leállításához vezetett. A néhány órás belgrádi vizit ráadásul amolyan erődemonstrációként is szolgált: jelezni kívánta, hogy az ukrán válság miatt a Nyugattal konfliktusban álló Oroszországnak komoly befolyása van a Balkán egy részére, Szerbiához – egyebek között a szláv testvériségen, a vallási és kulturális közösségen, no meg a gazdasági és politikai érdekeken alapuló – szoros kapcsolatok fűzik.