Az EP-választási kampányban vihart kavartak az Európa-ellenes párt óriásplakátjai. A brit zászló közepéből támad a kérdés: ki irányítja az országot? Majd kisebb betűkkel alatta: a törvényeink 75 százalékát Brüsszelben hozzák. És hogy működik az EU? Ezt egy munka nélküli, földön kuporgó brit munkással illusztrálják, aki épp alamizsnát kér.
Nagy-Britanniában a brit Függetlenség Párt (UKIP) indította útjára elsőként az európai parlamenti választási kampányát, nem kis vihart keltve. Az Európa- és bevándorlásellenes szervezet számára szinte minden más pártnál fontosabb a jó szereplés. A szavazást egyfajta vizsgának tekintik a 2015. májusi parlamenti választás előtt, amelyen vezetőjük, Nigel Farage is megméretteti magát.
Ami Európát illeti, egy frissen készült közvélemény-kutatás szerint a 30 százalékon álló Munkáspárt küldheti majd a legtöbb képviselőt Strasbourgba. A 27 százalékos népszerűségnek örvendő UKIP könnyedén legyőzheti a 22 százalékos Konzervatív Pártot, sőt, a hátralévő négy hétben akár a legnagyobb ellenzéki pártot is behozhatja. Az európai gondolatért leginkább lelkesedő Liberális Demokraták egyelőre a szavazók 8 százalékának kegyét nyerték el.
Nigel Farage Sheffieldben mutatta be a párt első óriásplakátját. Az országos visszhangot kapott rendezvényen kijelentette, „politikai földrengéssel érne fel”, ha a UKIP az első helyen végezne a választáson. A plakát szövege – „26 millió európai keres munkát. Vajon kinek a munkahelyét szemelték ki?” – máris felháborodást váltott ki. A hirdetést politikusok és egyházi vezetők is előítéletektől átitatott, félelmet keltő, fajgyűlölő üzenetnek tekintik.