Vlagyimir Putyin orosz államfő szóvivője viszont tagadta a fogolycserét. „Nincsenek erre vonatkozó információim” – idézte Dmitrij Peszkovot a Putyin-barát Russia Today. Hozzá hasonlóan Szavcsenko ügyvédje is azt nyilatkozta, hogy nem tudott a fogolycseréről. Alexandrov ügyvédje, Valentyin Ribin viszont a RIA Novosztyinak megerősítette a cserét.
Petro Porosenko ukrán elnök délután a Twitteren jelentette be, hogy Kijevben leszállt a különgép, Nagyija Szavcsenkóval a fedélzetén. A pilótanőt hazakísérő Szvjatoszlav Ceholko elnöki szóvivő pedig közölte, hogy Szavcsenkót a Boriszpil nemzetközi repülőtérről egyenesen az elnöki hivatalba viszik, ahol fogadja őt az államfő.
„Amint a repülőgép landolt, Porosenko elnök felhívta Szavcsenkót, és üdvözölte őt ukrán földön” – tette hozzá a sajtótitkár.
Nagyija Szavcsenko szabadon bocsátását korábban az Egyesült Államok, valamint az Európai Unió is sürgette. Szavcsenkót azzal vádolták, hogy 2014 júniusában köze volt két orosz televíziós újságíró, Igor Kornyeljuk és Anton Volosin halálához. A repülőtiszt a Kelet-Ukrajnában Kijev oldalán harcoló Ajdar nevű önkéntes alakulat tagja volt, és az általa megadott koordináták alapján érte tüzérségi találat a lázadók egyik állását éppen akkor, amikor az orosz tévések is ott voltak.
|
Nagyija Szavcsenkó mintha élvezte volna a kirakatpert Maxim Shemetov / Reuters |
A pilótanő a per során végig tagadta bűnösségét, és azt állította, hogy a támadás idején már orosz fogságban volt, és akkor kényszerítették az orosz határ átlépésére. A bíróság ezzel szemben megállapította, hogy az orosz ügyészség mellett működő nyomozó bizottság által összegyűjtött bizonyítékok kizárják Szavcsenko ártatlanságát, ezért szükségtelennek ítélte, hogy ismételten megvizsgálja a katonanő alibijét, s hogy Ukrajnától jogsegély alapján pótlólagos bizonyítékokat kérjen azzal kapcsolatban. Nadgyija Szavcsenkót a bíróság az összes vádpontban bűnösnek találta, és a 22 éves börtönbüntetés mellett 30 ezer rubeles (mintegy 120 ezer forint) pénzbüntetést is kiszabtak rá.
A nemzetközi médiában még az ítélethirdetést megelőzően megjelentek olyan találgatások, miszerint Szavcsenkót kicserélhetik a Kelet-Ukrajnában elfogott Alekszandr Alekszandrovra és Jevgenyij Jerofejevre, akik – Moszkvának a közvetlen beavatkozással kapcsolatos cáfolatai ellenére – az orosz fegyveres erők aktív tagjainak vallották magukat. Erre Porosenko ukrán elnök rögtön a donyecki ítélethirdetést követően konkrét ajánlatot is tett. Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin elnök szóvivője ezzel kapcsolatban akkor annyit mondott, hogy Oroszország a lehetséges fogolycsere ügyében szigorúan a saját jogrendje alapján fog eljárni.
|
Alekszandrov a kijevi kórházi ágyon Valentyin Ogirenko / Reuters |
Alekszandrovot és Jerofejevet 2015. május 16-án ejtették foglyul a kelet-ukrajnai luhanszki megyéhez tartozó Szcsasztyje község környékén. A két felderítőt áprilisban 14 év börtönbüntetésre ítélték tiltott határátlépés, jogosulatlan fegyverviselés és terrorszervezetben való részvétel miatt.
|
Jerofejev a kórházban Markian Lubkivskyi / Reuters |
Alekszandr Alekszandrov őrmester és Jevgenyij Jerofejev százados saját elmondásuk szerint az orosz fegyveres erők hírszerzéséhez tartozó 3-as számú különleges megbízatású dandárnál szolgálnak, katonai egységük az oroszországi, Volga-parti Togliattiban állomásozik. Ezt az EBESZ-megfigyelőknek is megerősítették. Ehhez képest Moszkvában azt állították, hogy nem álltak katonai szolgálatban elfogásuk idején, mert korábban leszereltek az orosz fegyveres erőktől.