Orbánnak hirtelen elkezdett hiányozni a demokrácia
Prágában rendezték meg a visegrádi kormányfők csúcstalálkozóját, amelyen egyeztették az Európai Unió Tanácsának közelgő ülése előtti álláspontokat, Csehország pedig jelképesen átadta a soros elnökséget Lengyelországnak.
Az eszmecserét követő nemzetközi sajtótájékoztatón Orbán Viktor kifejtette: „A visegrádi csoport fennállása óta alighanem a legnehezebb és a legbonyolultabb évet zárjuk, amelyből a V4-ek megerősödve kerültek ki. Ezalatt Magyarország jelentős segítséget kapott Csehországtól és a többi tagállamtól a határvédelemben, továbbá a politikai vitákban, amelyek során mindig kiálltak mellettünk, amiért hálásak vagyunk. A visegrádi csoport az unión belül stabilizáló tényezővé vált, kevés olyan nyugodt, politikai szempontból rendezett, biztonságos térsége van az uniónak, mint a V4-ek területe. A visegrádiak továbbra is az unió gazdasági motorja. Külső kapcsolatainkban is ilyen tényezővé váltunk, elegendő, ha a Balkánra vagy Ukrajnára gondolunk. Közösen védtük a schengeni határokat is, az unió egyik legfontosabb vívmányát" – mutatott rá a magyar miniszterelnök, aki ezután üdvözölte a lengyel visegrádi elnökség programját, amely saját polgárainak biztonságát helyezi előtérbe. Ez a gondolkodás és értékrend azonos a magyarokéval.
|
Robert Fico szlovák, Beata Szydlo lengyel és Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök Orbán Viktorral szerdán Prágában Szecsődi Balázs / Miniszterelnöki Sajtóiroda |
A közelgő varsói NATO-csúcs tovább erősítheti e célok valóra váltását – hangsúlyozta.
Bohuslav Sobotka, a vendéglátó kormányfő ismertette a közös nyilatkozatot, a négy kormányfő ismét felhívta a figyelmet a migránsválság közös megoldásának és a kiváltó okok fokozatos orvoslásának szükségességére. „Fontos az EU külső határainak védelme, továbbá a valóban működő hotspotok szerepe, a migránsok visszaküldésének politikája, nem utolsó sorban pedig a dublini szabályok mielőbbi reformja. A visegrádiak támogatják Nagy-Britannia további uniós tagságát, mert Európa csak igy képes úrrá lenni azokon a bonyolult kihívásokon, amelyekkel szembesül. A miniszterelnökök nyugtalanságuknak adtak hangot az főleg a tej-és a sertéshúsválság miatt, amely számos uniós tagországban súlyos gazdasági és szociális következményekkel járhat, ezért nyomatékosan felhívták az Európai Bizottságot, hogy mielőbb foganatosítson hatékony, közös európai intézkedéseket. Egyúttal javasolták Brüsszelnek, hogy hozzanak létre regionális és védelmi alapot Kelet-Ukrajna megsegítésére. Beata Szydlo lengyel miniszterelnök asszony elutasította az unió feldarabolását kisebb csoportokra, ahogy azt egyes nyugati politikusok szorgalmazzák.
Figyelmeztettek arra is, hogy a migránsválság enyhülése aligha hoz megnyugvást, mert bármikor kirobbanhat a ma még szunnyadó pénzügyi krízis. Robert Fico – aki súlyos szívműtéte óta először jár külföldön – a négy tagország szolidaritását emelte ki, majd pedig közölte: Szlovákia július 1-jétől fél évig az uniós soros elnöke lesz, ezalatt is számít visegrádi partnereinek együttműködésére, e feladatok ellátásában szerzett tapasztalataira.
A visegrádi kormányfők kora délután bekapcsolódott a Prágai Nyitott Csúcs panelbeszélgetésén, amelyen Orbán Viktor a CTK hírügynökség jelentése szerint elsősorban az unió külpolitikájának demokratikus elemeit hiányolta. „Beavatkoztunk Irakban, Szíriában és Líbiában, de ma ezek az országok már tulajdonképpen nem léteznek, mert szétvertük őket. Éppen ezért özönlenek onnan földrészünkre a reményüket vesztett emberek" -- mutatott rá a magyar miniszterelnök.