A Kremlin tájékoztatása szerint Putyin azt mondta, hogy „a két ország közötti kapcsolatnak nem kellene megsínylenie azt, hogy nézeteltérések adódtak attól független, ugyanakkor rendkívüli jelentőséggel bíró nemzetközi problémák miatt", írja a BBC.
Ez volt a két vezető második – hivatalos – telefonbeszélgetése az elmúlt két hétben. Obama azt követően hívta ismét Putyint, hogy az Egyesült Államok – csakúgy, mint az Európai Unió – illegálisnak, és a nemzetközi jogok megsértésének nevezte, hogy a krími parlament megszavazta az Oroszországhoz való tartozásról szóló népszavazást, amelyet március 16-ra tűztek ki.
Az Egyesült Államok korábban vízumkorlátozásról hozott döntést, ennek értelmében bizonyos, meg nem nevezett ukrán és orosz személyektől – akik valamilyen formában felelősek érte, vagy részt vettek Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának megsértésében – megtagadják az amerikai vízumot.
A krími kormány által bejelentett döntés több diplomáciai forrás szerint az EU-csúcs hangulatát is megváltoztatta. Eredetileg úgy volt, hogy Oroszország nem számíthat kemény szankciókra az európai állam- és kormányfők csütörtöki rendkívüli találkozóján, de a legújabb fejlemények mindezt megváltoztatták.
Az amerikaiak által bejelentett szankciók és a krími fejlemények hatására az európai vezetők hajlandóknak tűntek keményebb kritikát megfogalmazni Moszkvával szemben – ennek jele, hogy a tanácskozás több mint három órával tovább tartott a tervezettnél, noha több jobboldali vezetőnek (köztük Orbán Viktor miniszterelnöknek) el kellett volna indulnia Dublinba az Európai Néppárt kongresszusára.
Korábban több EU-tagország – különösen Németország – képviselőinek nyilatkozataiból is arra lehetett következtetni, hogy a kemény szankciók helyett inkább közvetítés útján próbálnák megoldani a krízist. Az EU állam- és kormányfői csütörtökön végül abban egyeztek meg, hogy elítélik az orosz agressziót, visszavonulásra szólították fel az orosz csapatokat, és a krími népszavazást törvénytelennek ítélték.
Ukrajna aláírja a társulási szerződést
Arszenyij Jacenuyk azt mondta, Ukrajna kész Oroszországgal tárgyalni, amennyiben Moszkva kivonja csapatait a Krím félszigetről, tiszteletben tartja a nemzetközi egyezményeket, és nem támogatja tovább a „terrorista" és „szeparatista" egyéneket, írja a Reuters hírügynökség. A Kyiv Post értesülései szerint Jacenyuk azt is közölte, hogy a következő hetekben megkötik azt a társulási szerződést az Európai Unióval, amely miatt novemberben kirobbant az ukrán válság.
Nem tudni, hogy utaznak-e az ukrán paralimpikonok
Az ukrán paralimpiai csapat egyelőre nem biztos, hogy képviselteti magát a ma kezdődő paralimpiai játékokon. A delegáció vezetője úgy nyilatkozott ma az AP hírügynökségnek, hogy a konfliktus negatívan befolyásolhatja a sportolók teljesítményét. „Nem tudom, hogy mennyire tudna a csapat az eredményekre koncentrálni" – mondta Valeri Suskevics. A Reuters hírügynökség értesülései szerint Suskevics magát Putyint is arra kérte, biztosítsa, hogy a játékok alatt béke lesz, hogy az ukrán sportolóknak ne kelljen az utolsó pillanatban kiszállnia a versenyből. Eddig több magas rangú személy is közölte, hogy Oroszország Krím félszigeti megszállása miatt bojkottálja a paralimpiai játékokat.