A szerb társadalom olyan történelmi sokkot élt meg az elmúlt harminc évben, amely megalapozza e törekvést. Arról nem is beszélve, hogy a nyugati életforma iránti vágy a titói idők óta igen erős, s mára talán felülkerekedik a nagyszerb nacionalista indulatokon. A csatlakozási folyamatnak vannak megfogható követelményei és leírhatatlan elemei.
Az unió intézményei rendre közzéteszik a tagjelöltek, a potenciális tagjelöltek, valamint a tárgyaló országok állapotára vonatkozó értékelésüket – fejezetcímek szerint. Ezek főleg a jogalkotásra, az intézmények létrehozására vonatkoznak. Vannak ugyan olyan követelmények, amelyek például a kisebbségekkel való bánásmódról vagy a női egyenlőségről szólnak. A leírható követelmények többsége az intézmények létére és a mögöttük álló törvényekre vonatkozik, nem a társadalmi mentalitásra.
Nehéz eldönteni, mennyire vannak képben az európai illetékesek e kérdésekről. Elvileg mindent tudhatnak, hiszen évtizedek óta jelen vannak a térségben: az EU finanszírozza jelentős részben Bosznia-Hercegovina működésképtelen kormányzatát, valamint Koszovót.
Az EU vezetői is olvasnak újságokat, amelyekből értesülhetnek, hogy komoly források Montenegró elnökét tartják az európai cigarettacsempészet főnökének. Képben vannak azt illetően is, hogy boszniai, albániai, koszovói muzulmánok nagy számban csatlakoznak a dzsihadista martalócokhoz a Közel-Keleten. Ismert lehet a statisztikai adat, mely szerint Albániában ezer lakosra számolva többen halnak meg lőfegyvertől, mint az Egyesült Államokban.
|
NATO-ellenes tüntetés Podgoricában Stevo Vasiljevic / Reuters |
A többi nyugat-balkáni országban, beleértve Szerbiát is, a lakosság milliónyi lőfegyvert tart illegálisan. Ismert, hogy több országban erősek az ősi hagyományok, létezik a vérbosszú és a klánrendszer. A korrupciónak, nepotizmusnak ilyen feltételek mellett más a helyi megítélése. Nyilván ezt is figyelembe kell venni, amikor a hozzánk földrajzilag közeli kis államokat vizsgálják, nem csak az intézményeket, a szabadpiaci működést garantáló törvényeket, a pártok és hivatalok formális működését.
|
AK-47-eseket foglaltak le a napokban egy bűnszervezetnél tartott razzián Arben Celi / Reuters |
A szocialista rendszer összeomlása nyomán nem keletkeztek új iparágak: a Nyugat-Balkán nagy része rozsdaövezet. Manapság Nyugat-Európa sem veszi fel a munkát kereső balkáni tömegeket, ahogy ötven éve tette. A nyugat-balkáni nyomorúság példája Koszovó, ahonnan tavaly tavasszal százezrek indultak Nyugatra megélhetést keresve.
|
Albánia ikonikus betonbunkerjeinek is nekiestek a kormány lemondását követelő tüntetők Arben Celi / Reuters |
A negatív leltárhoz tartoznak az etnikai-vallási konfliktusok, az időről időre kitörő helyi összecsapások. S ott van még a Koszovó és Szerbia, illetve a Macedónia és Görögország közötti viszály is.