„Amikor az ember látja ezt a sok embert, akik idejönnek, együtt énekelnek, akkor úgy érzem, hogy van remény. Nagyon nehéz lesz, de túl leszünk rajta.”
A tér másik oldalán álló Édouard Kouadio hasonlóan vélekedik. Csakúgy, mint minden lapunk által megkérdezett párizsi, azt mondja, a bezárkózás nem megoldás, nem lehet félelemben élni. Annak ellenére gondolja így, hogy a történtek fényében a Köztársaság téren összegyűlt, több száz fős tömeg is könnyű célpontnak tűnhet, bár több tucat karabéllyal felfegyverkezett rendőr figyel minden mozzanatra. Kouadio megjegyezi: nem érte meglepetésként az újabb támadás.
„A Charlie Hebdo-eset után tudtuk, hogy lesz még egy támadás.
Nem volt váratlan, hogy ismét merényletet követtek el, hiszen Franciaország is része az Iszlám Állam elleni koalíciónak, és légicsapásokkal támadja a szélsőségeseket Szíriában. Ennek ellenére nem gondolom, hogy vissza kellene vonulni, és fel kéne függeszteni a légicsapásokat, mert az azt jelentené, hogy ők nyertek. Ez nem történhet meg – mondja a Népszabadságnak Édouard Kouadio, aki a több száz fős tömeghez hasonlóan azért jött a Köztársaság térre, hogy lerója tiszteletét az áldozatok emléke előtt. Mint mondja, ez nem francia probléma, hiszen számos ország része az IS elleni koalíciónak, így mind potenciális célpontok.
További hírek a párizsi mészárlásról
„Franciaországban sem ez volt az utolsó terrorista akció.
Biztos vagyok benne, hogy lesz újabb támadás.”
Míg a turisták többsége a párizsi nevezetességeket keresi fel, a helyiek a merényletek helyszínein próbálják feldolgozni a történteket. A legtöbb áldozatot követelő mészárlás, a Bataclan környéke a késő délutáni órákban a helyszínelés miatti útlezárások és a többezres tömeg miatt megközelíthetetlen.
A virággal érkező párizsiak ott emlékeznek, ahol tudnak: a sétálóutca aszfaltjára rajzolják üzeneteiket, a mellékutcákban beszélnek fojtott hangon, vagy a közeli játszótérnél gyújtanak gyertyát. A mécsesek fényétől megvilágított mászókák előtt egy líbiai férfi ácsorog. „Barbár cselekedet volt ez a merénylet. Nagyon szomorú vagyok.
Líbiából, Kadhafi országából jöttem, de azt gondolom, hogy Francois Hollande-nak sürgős lépéseket kell tennie, például vissza kell állítania a határellenőrzést. Nem lehet mindenkit beengedni.”