A hatóságok attól tartanak, hogy sokan rekedtek az összedőlt épületek romjai alatt is. Egy öregek otthonában például legalább hatvan ember szorult a törmelék alá.
Az utak is megrongálódtak. Több helyről jelentettek hatalmas földcsuszamlásokat. Kétszázezer háztartásban nincs áram. Félő, hogy a várható esőzések sárlavinákat indítanak el.
Húszezer embert küldtek a térségbe, hogy segítsenek a mentésben a rendőröknek és a tűzoltóknak. „Mindent megteszünk, hogy kezeljük a helyzetet” – jelentette ki Szuga Josihide kabinetfőnök.
A második rengés – amelynek az epicentruma 10 kilométeres mélységben volt – sokkal erősebb és kiterjedtebb volt a korábbinál. Emberek ezrei töltötték az éjszakát az utcákon vagy parkokban takarókba burkolózva és rettegve a következményektől. Kumamoto prefektúra egyik illetékese, Tanaka Tomojuki szerint a halálos áldozatok száma óráról órára nő.
Japán a szeizmikus mozgások szempontjából a Föld egyik legaktívabb pontjának számít, az itt mért rengéseknek pedig a 20 százaléka 6-os vagy annál nagyobb erősségű. Átlagosan ötpercenként mérnek valamilyen földmozgást a szeizmikus tevékenységet figyelő műszerek.
Japán a saját bőrén volt kénytelen megtanulni, ilyen esetekben hogy csökkentheti a minimálisra a károkat, a sérültek és a halálos áldozatok számát. Nemcsak az épületek tervezésénél alkalmazzák a legkorszerűbb technikákat, de egy korai vészjelzőrendszert is működtetnek. A rendszer pontosan meghatározza a rengés helyét és erősségét, és aztán figyelmeztetéseket küld ki, ami értékes perceket jelenthet az epicentrumtól távolabb élőknek.