A kormányoktól függetlenül dolgoznak majd – ígérték az EU-biztosok, akik letették a hivatali esküt Luxemburgban. A politikai vagy a pénzügyi csábításnak az ötéves megbízatásuk közben és után sem könnyű ellenállni.
Utasítást nem fogadnak el semmilyen kormánytól, intézménytől vagy más szervezettől: ez a legfontosabb része az eskünek, amelyet az Európai Bíróság előtt tettek szerdán az EU-biztosok. Bár Jean-Claude Juncker huszonnyolc fős csapata huszonnyolc uniós tagországból érkezett, mostantól a biztosoknak el kell felejteniük a nemzetiségüket, a feladatuk, hogy pártatlanul őrködjenek az EU-joganyag betartása felett.
Jean-Claude Juncker hivatalba lépését beárnyékolja a LuxLeaks-botrány Julien Warnand / MTI/EPA |
Más kérdés, hogy a valóságban ez nem mindig működik. Günther Oettinger német EU-biztos a minap azzal keltett botrányt, hogy Franciaországot „költségvetési visszaesőnek" nevezte, a költségvetési hiánnyal folytatott állandó küzdelmére célozva. A francia politikusok duplán is bosszankodtak: éppen egy némettől kapták a bírálatot, ráadásul Oettinger tárcájának (digitális gazdaság) semmi köze a büdzséhez. Ahogy Pervenche Beres francia szocialista EP-képviselőnő méltatlankodva megjegyezte: „Egy uniós biztos nem szóvivője a hazájának."