Mi a közös a következőkben? Elios Zrt., Közgép, Első Magyar Környezettudatos Szociális Országos Szövetkezet, Kovács Béla EP-képviselő... A válasz: uniós pénzekkel való visszaélés gyanúja miatt nyomoz ügyükben az Európai Csalás Elleni Hivatal. Az OLAF teljes titoktartás mellett vizsgálódik, és az általában két évig tartó nyomozás végén ajánlásokat tesz.
Egy kis időutazás 1999-be. A luxemburgi Jacques Santer vezette Európai Bizottság több tagja is korrupció és hanyag mulasztás gyanújába keveredett. Egy független szakértőkből álló testület, bár többségüket tisztázta a vádak alól, megállapította, hogy a biztosok vonakodnak felelősséget vállalni tetteikért. A vizsgálat folyamán egyre nehezebb volt olyan embert találni, „akiben fikarcnyi felelősségtudat" is lett volna, állt a jelentésben. Mivel az érintett biztosok egyenként nem voltak hajlandók lemondani, az elnök pedig nem menthette fel őket, ezért a Santer-bizottság végül testületileg köszönt le.
A Giovanni Kessler vezette OLAF híresen „néma" Európai Bizottság |
Az Európai Bizottságon belül működő csalás elleni osztályt ekkor váltotta fel az uniós „kormánytól" függetlenül működő hivatal, az OLAF, amely elődjénél jóval szélesebb jogosítványokat és önállóságot kapott. A hivatal elsősorban az EU kiadásaival – a strukturális alapokkal, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokkal, fejlesztési segélyekkel – kapcsolatosan elkövetett pénzügyi csalások és korrupciógyanús esetek kivizsgálására szakosodott. Hatáskörébe tartozik az egyes bevételi forrásokkal való visszaélések, valamint az uniós alkalmazottak által elkövetett szabálytalanságok feltárása is.