A megyeközpont Donyeckben senki sem voksol. A város főterére a szeparatisták Ukrajna-ellenes tüntetést szerveztek, a feszültség pedig bármikor erőszakba torkollhat, kétezer tüntető felfegyverzett szeparatistákkal az oldalán ugyanis a prominens oligarcha, Rinat Ahmetov városi rezidenciája elé vonult. „A nép ellensége!", „Oroszország, Oroszország!" – kiáltozták, nyilvánvalóan Ahmetov őket kritizáló korábbi megnyilvánulásai miatt.
|
Poroshenko (jobbra) a feleségével, Marinával ment el szavazni Gleb Garanich / Reuters |
A februárban megbuktatott elnöktől, Viktor Janukovicstól az új kijevi vezetéshez átpártolt Ahmetov egyébként biztonságos távolságból, a fővárosból figyeli, mi történik Donyeckben. De nem találták meg a szeparatisták Szerhij Taruta Donyeck megyei kormányzót sem, akiért kalasnyikovokkal hatoltak be a kormányzó tulajdonában lévő Hotel Victoriába. A megyei adminisztráció épülete elé gyűjtött szavazóurnák többségén a „Szemét" felirat díszeleg.
|
A Timosenko-család Dnyipropetrovszkban Valentyn Ogirenko / Reuters |
Kijevben ebből a feszültségből nem sokat érezni. A fővárosi szavazóhelyiségek előtt hosszú sorok kígyóznak, már csak azért is, mert Ukrajnában az elnökválasztással párhuzamosan önkormányzati választást és főpolgármester-választást is tartanak, de annak ellenére, hogy néhány szavazóhelyiség előtt akár másfél órát is kell várni, az emberek többnyire mosolyogva várnak a sorukra.
A Kyiv Post szerint sokan családdal jöttek, néhányan pedig tradicionális népi viseletbe, visivankába bújtak a nagy nap kedvéért. A piknikhangulatra jellemző, hogy a gyerekek mellett volt, aki elvitte szavazni a kutyát is. Miközben egyébként az elnökválasztás favoritja, a csokimillárdos volt gazdasági miniszter, Petro Porosenko Kijevben adta le a voksát, a nagy riválisa, Julija Timosenko exkormányfő a férjével, Olekszandrral és a lányával, Jevhenyijával együtt Dnyipropetrovszkban voksolt.
|
A szeparatisták Új-Oroszországot akarnak Kyiv Post |
Az elnökválasztás sikerétől függetlenül Ukrajna aligha fogja megúszni a politikai válság elmélyülése nélkül. A szeparatisták láthatóan komolyan gondolják a függetlenséget, és már nem csak a Donyecki és a Luganszki Népköztársaságét, amelyet a népszavazás után kiáltottak ki.
Egy éppen az elnökválasztásra időzített lap, a NovoRosszija tanúsága szerint a szeparatisták hódítanának még egy kicsit, az az „Új-Oroszország” legalábbis, amelyet elképzelnek maguknak, Harkovtól Ogyesszáig minden keleti és déli megyét magában foglalná – köztük az Oroszország által márciusban annektált Krímmel is.
A szeparatista erőszakról szóló félelmeket végül csak egy incidens váltotta be, de az halálos volt, a luganszki Novoajdarban valakik tüzet nyitottak a Donyecki Népköztársaság rendszámait viselő kocsikra. A három kocsiból álló konvoj szavazóurnákat szállított. A lövöldözésben egy ember halt meg.