Eközben Egyiptomban a szülők reménykedve fogják közre a CNN stábját, hátha hallanak valami hírt a messzi távolban dolgozó fiaikról. Csak a Burj Mughayzil nevű kis faluból 2000 fiú indult útnak Európába - sokukról azóta sem tudnak semmit. A 17 éves Ibrahim is egy közülük. Az olasz hatóságok úgy vélik, hajója elsüllyedt a Földközi-tengeren. „Tudni szeretném, mi történt, hogy meggyászolhassam” - mondta az újságírónak a fiú anyja.
|
Menekült fiatalok a római Tiburtina pályaudvar közelében Yara Nardi / Reuters |
Noha ritka, de van, aki visszatér. Így tett a 17 éves Talal is, aki ugyan szerencsét próbált Olaszországban, ám úgy ítélte meg, hogy az élet talán még nehezebb odaát, így inkább hazatért. Sikertörténet is akad persze. Kareem 12 évesen, öt évvel ezelőtt érkezett Olaszországba, most már tolmácsként dolgozik és a hozzá hasonló gyerekeknek segít a szicíliai menedékotthonokban.
Az olasz hatóságok becslése szerint jelenleg több mint ezer egyiptomi fiatal él a száz menhelyen.
Róma fenyegetőzik
Ha Európa nem vállal szolidaritást a menekültügy kezelésében azon tagállamokkol, ahova a menekültek érkeznek, Olaszország saját megoldást léptet életbe a bevándorlási helyzet kezelésére - mondta Matteo Renzi olasz kormányfő, aki nem részletezte, mit ért B-terv alatt. A Corriere della Sera napilapban megjelent interjú azonban jelzi, hogy Olaszország türelme fogytán van.
Főleg azután, hogy a szomszédos országok megszigorították a határellenőrzést az onnan érkező illegális migránsok tömege miatt, akik most egyre nagyobb tömegekben gyűlnek az olasz vasútállomosokon.
Rómában a Vöröskereszt orvosi ellátásban részesíti a migránsokat, és átmeneti sátrakat is felállítottak azok számára, akiket a hivatalos menekülttáborok sem fogadnak be.
Olaszországba tavaly 170 ezer, az idén pedig már több mint 57 ezer bevándorló érkezett.
„Nem mondok nekik semmit, csak jó dolgokról beszélek és kérem, hogy imádkozzanak értem” - feleli az egyik Szicíliában élő egyiptomi fiú, mikor arról kérdezik, mesél-e a szüleinek arról, hogy milyen körülmények között él. „Min változtatna? Szükségük van az általam küldött pénzre” - teszi hozzá.
A fiú szülei adósságba verték magukat, hogy meg tudják teremteni az utazáshoz szükséges költségeket - afféle befektetésnek tekintették, amely majd biztosítja az egész család jövőjét. Abban bíztak, hogy a gyermekük mielőbb munkát talál és hazaküldi majd a megkeresett pénzt. Csakhogy a menedékházakban ez nem lehetséges, így gyermekek ezrei tűnnek el az olasz gyermekvédelmi szolgálat hálójából. A Munkaügyi Minisztérium szerint legalább négyezer egyiptomi gyereknek veszett nyoma.
|
Gyerekek a szicíliai Augustában Antonio Parrinello / Reuters |
A legtöbben Rómába utaztak, sokan ugyanis úgy gondolják, ott könnyebb munkát találni. Rengeteg gyerek a Termini Központi Pályaudvaron végzi, valamelyik bűnbanda dealereként. Csaknem bármit elvállalnak, mert hatalmas a nyomás rajtuk: rettegnek, mit tesznek majd a csempészek családjukkal, ha nem fizetik nekik vissza a kölcsönt.
A szociális munkások szerint a gyerekek gyakran a drogokhoz fordulnak, és sokan végzik prostituáltként, hogy megszerezzék a kábítószerre valót.
Az egyik kisfiú, aki még Szicíliában van, suttogva faggatta Rómáról az újságírót, aki azt mondta, veszélyes hely az egy gyereknek, és mesélt neki az ott élő egyiptomi fiatalok történteiről. A kizsákmányolásról és a nem múló honvágyról.
„Azt mondtam, jobb, ha mindent legálisan csinál, és jobban jár, ha tanul” - írja az újságíró. A fiú udvariasan meghallgatta, majd azt mondta: „Jobb holtan, mint haszontalanul”.