Idén még nem fogják elkezdeni a Brexit-tárgyalásokat
Nagy-Britannia annyit már most is tud, hogy vissza akarja szorítani a bevándorlást, viszont szoros gazdasági kapcsolatokban reménykedik Európával.
Idén még nem kezdődnek meg a tárgyalások Nagy-Britannia kilépéséről az Európai Unióból – közölte Theresa May. A brit miniszterelnök Angela Merkellel közös berlini sajtótájékoztatóján, kétoldalú megbeszélésük után hangsúlyozta, időre van szükség ahhoz, hogy országa meghatározza, mik lesznek a céljai a Brexit-tárgyalások során, és csak azután lépteti életbe az uniós alapszerződés 50. cikkelyét, azaz ekkor indítja el hivatalosan a kilépés két évig tartó folyamatát. Nagy-Britannia May szerint „nem fogja cserben hagyni" az Európai Uniót és a lehető legszorosabb gazdasági kapcsolatban akar maradni vele.
|
Fotó: Hannibal Hanschke / Reuters |
Néhány célt azonban máris tud May és el is árulta őket, és az egyik ilyen a bevándorlás csökkentése. A brit miniszterelnök szerint évi tízezres nagyságrendűre, „fenntartható mértékűre" kell csökkenteni a szigetországba érkezők számát. Egy másik fontos cél a jó kereskedelmi megállapodások letárgyalása, ami létfontosságú a brit gazdaság számára.
Merkel azt mondta, megérti, hogy a briteknek időre van szükségük a kilépés előkészítésére, ám hangsúlyozta, hogy sem az Európai Uniónak, sem Nagy-Britanniának nem tenne jót, ha elhúzódna a bizonytalan helyzet. A német kancellár hozzátette, hogy Nagy-Britanniának már a tárgyalások megkezdése előtt tisztában kell lennie azzal, milyen kapcsolatot akar majd a későbbiekben az EU-val és mindenki érdekét szolgálja, ha jól körülhatárolt tárgyalási pozíciókkal érkezik majd a delegáció Brüsszelbe.
|
Fotó: Hannibal Hanschke / Reuters |
May amúgy beszél egy keveset németül, de a franciatudása állítólag sokkal jobb, és szüksége is lesz rá, amikor csütörtökön már Párizsban tárgyal Francois Hollande elnökkel. Itt már nem lesz olyan könnyű dolga, mint Berlinben – emlékeztet a BBC elemzése. Hollande ugyanis keménységet ígért a Brexit-tárgyalások során, nem utolsó sorban belpolitikai célokból: így akarja aláásni a hasonló népszavazást sürgető Marine Le Pen radikális jobboldali Nemzeti Frontjának népszerűségét.
Szerdán jött rendkívüli hír, hogy súlyosan megsérült Larry, a Downing Street 10. főegerész macskája, akit reggel bicegve tért vissza a miniszterelnöki rezidenciára. Az eddig kiszivárogtatott információk szerint Larry Palmerstonnal, a külügyminisztérium macskájával kapott össze. Egyelőre nem világos, hogy a két kisragadozó konfliktusának van-e köze hozzá, de a június 23-i Brexit-népszavazást felvezető kampányban May a maradás, külügyminisztere, Boris Johnson – akit May jelölt ki a tárca vezetőjének – a kilépés mellett foglalt állást.