Az egyik Netflix-vezér, Ted Sarandos és felesége, Nicole Avant saját Golden Globe-partijukról léptek le, hogy ott legyenek Bell buliján. (Avant egyébként 2009-től a Bahamákon volt nagykövet, de idő előtt visszahívták, mert rosszul vezette a követséget. Alapvetően be sem járt dolgozni.)
Koktél pirospaprikával és magyar zászlóval
A bennfentes hollywoodi lap megjegyzi: a hétvégén számos nagyszabású, "A-listás" partit rendeztek Hollywoodban, hiszen vasárnap osztották ki a Golden Globe-díjakat. A Bell család otthonában, Holmby Hillsben megrendezett parti azonban még így is az egyik legpazarabb volt. Azt már több korábbi tudósítás is megírta: a híresen fényűző Bell-házban rendezik Hollywood legismertebb partijait.
A Hollywood Reporter szerint a bulin magyar pirospaprikával ízesített, külön erre az alkalomra kreált koktélt szolgáltak fel, az ételekbe szúrt pálcikákat pedig apró, magyar és amerikai papírzászlók díszítették.
Bell legendás amerikai televíziós családba házasodott be. Férje, Bradley Bell a világ legnézettebb, 28 éve futó szappanoperája, a Gazdagok és szépek producere és vezető forgatókönyvírója. A házaspár a sajtóhírek szerint a hollywoodi társasági élet egyik központja, az 1920-as években épült, legendásan szép házuk népszerű partik helyszíne.
A négy gyermeket nevelő Colleen Bell az utóbbi néhány évben kezdett producerként dolgozni a sorozatban. A hollywoodi internetes oldalak szerint hozzá köthető, hogy új, modern ruhákat kaptak az addig kissé ódivatú szereplők, de az is, hogy a Los Angeles-i elitről szóló sorozatba behozta a társadalmi témákat, például a hajléktalanságot vagy a mentális betegségeket.
Több millió dollárt gyűjtött Obamának
Bell jelölése nem volt konfliktusoktól mentes. Az Egyesült Államokban évtizedek óta bevett szokás, hogy a nagykövetek körülbelül harminc százaléka politikai kinevezett. Azaz az elnök (anyagi) támogatója, aki a kampányban nyújtott segítségéért cserébe kap egy kényelmes nagyköveti posztot Európában vagy egy szigeten a Karib-tengeren.
Bell ez alapján jó esélyekkel indult: saját vagyonából közel 300 ezer dollárt ajánlott fel, ismerőseitől pedig 2,1 millió dollárt gyűjtött össze Obama legutóbbi elnökválasztási kampányához. Az egyik adományszerző estélyen még a Grammy-díjas Foo Fighters is fellépett. Így nem csoda, hogy a 46 éves Bell neve már nem sokkal a tavaly novemberi elnökválasztás után felmerült, mint valamilyen nagyköveti poszt várományosa.
|
McCain a meghallgatás óta ellenzi Bell delegálását Joshua Roberts / Reuters |
Obama megígérte, hogy változtat ezen a gyakorlaton, ám ez nem így lett. Ez még nem váltott volna ki felháborodást, ám Bell és néhány jelölttársa nem nyújtott túl jó teljesítményt szenátusi meghallgatásán, erre pedig a sajtó és a gyakorlat kritikusai egyaránt lecsaptak. Bellt elsősorban azért kritizálták, mert John McCain republikánus arizonai szenátor kérdésére nem tudta elmondani, mik az Egyesült Államok stratégiai érdekei Magyarországon, illetve amiért láthatóan csupán néhány jól betanult mondatot ismételgetett.
A magyar jobboldalnak sem tetszett
Bellt a magyar politika is azonnal támadta, ám épp az ellenkező okokból: a jobboldali magyar sajtó, valamint Martonyi János külügyminiszter és Gulyás Gergely fideszes parlamenti képviselő is bírálta, amiért aggályokat fogalmazott meg a magyarországi demokratikus intézményrendszerrel kapcsolatban. Arra biztatták, csak azután nyilatkozzon, hogy ideérkezett, és személyes tapasztalatokat szerzett. (A nagykövetjelölt ugyanazokat az aggályokat fogalmazta meg, amelyeket az előző nagykövet, Eleni Tsakopoulos Kounalakis, illetve számos amerikai politikus is közölt már korábban.)
Bell meghallgatása egy éve volt, ám csak december elején szavazta meg a szenátus. Ennek elsősorban politikai okai voltak. A szenátusban egymásnak feszültek a demokraták és a republikánusok, Obamának szinte egy jelöltjét sem sikerült megszavaztatnia az elmúlt évben. A januárban leköszönt szenátus az utolsó hetekben még egy eljárásjogi módosításnak köszönhetően gyorsan megszavazta az összes "beragadt" jelöltet.
McCain az utolsó pillanatig harcolt
Bell kinevezését december 2-án hagyták jóvá, ám ez sem ment zökkenőmentesen: John McCain ismét felszólalt az ellen, hogy a meghallgatásán rossz teljesítményt nyújtó politikai kinevezettet küld az elnök Magyarországra.
|
Colleen Bell a gyengére sikeredett szenátusi meghallgatáson Polgár Demeter / MTI
|
Az amerikai külpolitikai élet szaktekintélye szerint Magyarország jelenleg kényes és fontos terület, mivel Orbán Viktor 2010-es hatalomra lépése óta „nagyon rossz dolgok" történnek. A republikánus szenátor, egykori elnökjelölt megemlítette a civil szervezetek elleni támadásokat, a bíróságok függetlenségének korlátozását, a közeledést Moszkva felé és a paksi atomerőmű bővítéséről aláírt szerződést is. McCain szerint a legnagyobb probléma az, hogy Orbán Putyinhoz „dörgölőzik".
McCain szerint Bell alkalmatlan ilyen fontos feladatra, mert semmi máshoz nem ért, mint a szappanoperákhoz, miközben Magyarország épp aláveti magát Putyinnak. „Itt vagyunk, annak a szélén, hogy egy nemzet feladja szuverenitását egy neofasiszta diktátornak, aki Vlagyimir Putyinnal bújik ágyba, és mi a Gazdagok és szépek producerét küldjük? Arra sürgetem kollégáimat, hogy állítsuk meg ezt a butaságot" – foglalta össze McCain később, amikor újra szót kapott a szavazás előtt.