Közben még mindig függőben van a jordániai, illetve japán túszválság: az úgynevezett Iszlám Állam milicistái egy jordán nőre akarják kicserélni a japán újságírót, illetve egy Szíriában foglyul ejtett jordán pilótát. Tokióban a túszügy Abe Sindzó 2012-ben hatalomra került, majd tavaly megerősített kormányának legnagyobb diplomáciai próbatétele – írta a Reuters.
– A globális terrorizmusra 2001-ben, a szeptember 11-i támadások nyomán figyeltünk fel, s azóta csak egyre érzékenyebbé váltunk rá. Ha a felszínt nézzük, összefüggéseket láthatunk az események között. Ha viszont a motivációt, akkor mindig felfigyelhetünk valamilyen helyi jellegzetességre – magyarázza Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának igazgatója.
A szakértő szerint áttörést jelentett, hogy az al-Kaida vagy az Iszlám Állam jellegű szervezetek „hálózati”, networkrendszert vezettek be: nem felülről adják ki a parancsot az egyes akciók végrehajtására, hanem a különböző sejtek önállósággal is bírnak, és maguk szánják el magukat a gyilkosságokra. – Így félelmetesebbnek látszanak, magukat jelentőségteljesebbnek tüntetik fel, miközben kihasználják a szervezet „reklámértékét”. A hírműsorokba is könnyebben be lehet kerülni – állítja Tálas Péter, aki februártól az NKE új, Nemzetközi és Európai Tanulmányok karának dékáni tisztét is betölti.
Tálas egyetért azzal az értékeléssel, hogy ez a működési módszer az iszlám vallás szunnita követőire jellemzőbb, hiszen náluk „nincsen főnök”, míg a muzulmánokon belül kisebbségben lévő és egyértelműen Irán befolyása alatt álló síiták szervezettebbek. A „hálózati rendszer” elősegíti a toborzás és az anyagi támogatás megszervezését is. – Terroristának lenni nem jó dolog, a számos kockázat mellett még megvetéssel is jár, hisz a terroristák a fegyveres ellenállók legalsó rendjét képviselik, a forradalmárok és a polgárháborús harcosok alá szorulva. De lehetőséget nyújt a hősi szerepre és a siker „lemásolásának” reményére is.
A pénteki nap igazolta a terrorizmus elterjedt voltát az iszlám világban. A fent említett támadásokon túl két amerikaira lőttek rá a vaskézzel uralt, de éppen hatalomváltás idejét élő Szaúd-Arábiában, a szunnita iszlám egyik központjában. Közben a jó 185 millió lakosú Pakisztánban több mint ötven embert ölt meg egy öngyilkos merénylő a pénteki iszlám imaidőben. Az áldozatok síita hívek közül kerültek ki.
A rendszeresen erőszak dúlta dél-ázsiai országban azért rendkívüli a pakisztáni tálibok egyik ága által elkövetett merénylet, mert Szindhben, Pakisztán második legnagyobb tartományában hajtották végre. Ennek székhelye a világ második legnépesebb városa, a 24 milliós Karacsi, ahol a síiták az elmúlt években támadások kereszttüzében élnek – emlékeztet a The New York Times. Navaz Sarif pakisztáni miniszterelnök éppen Karacsiba látogatott most.
|
Számokkal is jelölve. Bajtársaik viszik a lemészárolt Fülöp-szigeteki kommandósok koporsóit Manilában Romeo Ranoco / Reuters |
Hogy teljes legyen az ázsiai terrorkörkép, most adták meg a Fülöp-szigeteken a végtisztességet annak a negyvennégy rendőrségi kommandósnak, aki a Moro Iszlám Felszabadítási Fronttal folytatott tűzharcban, a lázadók ellenőrzése alatt álló területen vesztette életét a héten, Mindanao szigetén.