Úgy tudni, körülbelül 700 ember esett a tengerbe. Vasárnap délelőttre 28 embert sikerült kimenteni, a halottak száma még bizonytalan, de több százan veszhettek oda.
|
Túlélőket segítenek a partra Palermo kikötőjében Guglielmo Mangiapane / Reuters |
Miután Lampedusa parti őrsége éjjel megkapta az üzenetet, hogy hatalmas baleset történt, a kikötőket kiürítették és több partszakaszt lezártak. Minden hajót, még a halászhajókat is kiküldték segíteni, hajnalra alig maradt vízi jármű a kikötőkben.
Marta Bernardini, a szigeten alapított Mediterranean Hope nevű, migránsokat segítő alapítvány munkatársa a BBC-nek elmondta:"Nagyon szomorúak vagyunk. Nekünk, akik Lampedusán élünk és dolgozunk, minden nap nagyon nehéz, hogy tudjuk, milyen sok ember hal meg ilyen módon a Földközi-tengeren."
Húsz hajó és három helikopter vesz részt a mentésben jelenleg is. Egy máltai újságíró a BBC-nek azt mondta, hogy bár az ilyen események egyre gyakoribbak, a kereskedelmi hajók nincsenek felkészítve arra, hogy baj esetén azonnal meg tudják kezdeni a mentést.
Carlotta Sami, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője a SkyTG24 televíziónak elmondta, hogy tartanak tőle, ez lesz az utóbbi idők legnagyobb illegális migránsokat érintő tengeri katasztrófája. Csak ebben az évben több mint 1500 ember veszett oda a Földközi-tengeren – írja a Reuters.
A múlt héten is történt egy nagyon hasonló tragédia. Akkor mintegy 400 illegális bevándorló veszett oda, és csak 150 embert sikerült kimenteni. A halottak pontos száma nem ismert, de számos holttestet mosott partra a tenger Líbia párjainál.
Az EU-tagországokat nem érdekli
Az Olaszország által működtetett tengeri mentési művelet, a Mare Nostrum tavaly év végén ért véget. Helyét a jóval kisebb léptékű Triton vette át, melyet az EU határainak igazgatásáért felelős ügynökség, a Frontex indított.
Sok EU-tagállam szerint az unió nem engedheti meg magának, hogy havonta eurómilliókat fordítson az Afrikából és a Közel-Keletről a szegénység és a konfliktusok elől menekülő százezrek folyamatos mentésére. Nagy-Britannia például egyáltalán nem vesz részt a Tritonban, mondván, nem kell még bátorítani is az illegális bevándorlást, és a veszély talán elrettenti az embereket a lélekvesztőkön való átkeléstől.
A Mare Nostrum megszüntetése ellen sok emberjogi szervezet tiltakozott.
Justin Forsyth, a Save the Children csoport vezérigazgatója most ismét arra sürgeti az EU-t, hogy indítsa újra a koncentráltabb mentési munkákat, mert ami a Földközi-tengeren zajlik, „nem véletlen, hanem a mi politikánk közvetlen következménye”.
Tavaly rekordszámú, 170 ezer ember menekült át Afrikából és a Közel-Keletről a szegénység és a konfliktusok elől ezen a tengerszakaszon.
A Mare Nostrum és a Triton közti alapvető különbségekről ebben a cikkünkben írtunk.
A vízbe veszett több száz bevándorlóról érkezett híreket kommentálva Ferenc pápa a nemzetközi közösség határozott és gyors fellépését sürgette a Szent Péter téren vasárnap mondott beszédében. A katolikus egyházfő hangsúlyozta: „fivéreink és nővéreink jobb életet és boldogságot kerestek, mivel éheztek, üldözték őket, sebeket ejtettek rajtuk, kizsákmányolták őket és háborúk áldozatai voltak”.
Francois Hollande francia államfő az uniós bel- és külügyminiszterek összehívását sürgette vasárnap sürgős intézkedések megtételére. „Növelni kell a (járőröző) hajók számát, több légi ellenőrzés kell az övezetben, és sokkal intenzívebb küzdelem az embercsempészettel szemben, mert akik ezeket az embereket a hajókra teszik, csempészek, sőt terroristák” – fogalmazott Hollande.