A szíriai konfliktusra csak rárakódtak a felekezeti elemek, a síita-szunnita viszályt a rezsim szította – véli a lapunknak nyilatkozó elemző. AlHakam Saar szerint Irán és Szaúd-Arábia „közvetett hadviselést” folytat a térségben.
Az Irán és Szaúd-Arábia között a síita hitszónok, Nimr al-Nimr sejk lefejezése miatt kirobbant konfliktus valamelyest elterelte a figyelmet a térség egyik fő válsággócáról, Szíriáról, illetve az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet elleni küzdelemről. Pedig korábban több kedvező jelet is lehetett észlelni: Szaúd-Arábia szunnita koalíciót szervezett a szintén szunnita dzsihádisták ellen. Sőt, az al-Nimrrel együtt kivégzettek nagy többsége is szunnita szélsőséges volt, köztük olyanok, akik kapcsolatban álltak az IS-szel. Ugyanakkor az Irakban és Szíriában harcoló martalócok jelentős része szaúdi állampolgár, és
forrásaink szerint a dzsihádisták támogatói között továbbra is vannak dúsgazdag szaúdiak.
Az Egyesült Államok vezette szövetség légitámadásai nyomán egyelőre nem rendültek meg az IS pozíciói.Sokan feltételezték, hogy Oroszország bekapcsolódása változtat a harctéri helyzeten, ám a bombázások szeptember végi kezdete óta egyértelművé vált: az orosz haderő nem annyira az IS terroristái, mint inkább a szíriai elnök, Bassár el-Aszad ellenfelei ellen harcol – mondta lapunknak AlHakam Saar, a Közép-európai Egyetem (CEU) konfliktuselemző központjának szíriai kutatója. A Szíriai Hálózat az Emberi Jogokért adatai szerint az orosz légitámadások 276 áldozatot követeltek, s ebből mindössze 13 volt fegyveres férfi. A többi civil, asszony, gyerek – tette hozzá.