Egyszerre szigorral és engedmények kilátásba helyezésével igyekszik kezelni Moszkva a Nyugattal vívott szankciós háború ügyét. Egyrészt több mint kétszáz nyugati politikusnak – köztük egy volt magyar kormányfőnek – megtilthatják a beutazást Oroszországba, másrészt néhány államnak – így Magyarországnak is – az élelmiszerembargó enyhítését ígérik.
Orosz ellenőrök érkezhetnek áprilisban néhány állattenyésztéssel foglalkozó társasághoz Ciprusra, Görögországba és Magyarországra – jelentette be a moszkvai állat- és növény-egészségügyi szolgálat képviselője. Azt vizsgálják majd, hogy e cégek megfelelnek-e Oroszország és a hivatalosan januártól működő Eurázsiai Gazdasági Unió törvényi követelményeinek. A cél pedig az, hogy felújíthassák az importot ezekből az országokból, mihelyst eltörlik a Moszkva által meghirdetett élelmiszer-behozatali tilalmat – áll a moszkvai jelentésekben.
Az azonban nem derül ki egyértelműen belőlük, hogy a három ország külön is számíthat-e kedvezőbb elbánásra, vagy csak a tavaly augusztusban (az orosz energetikai, pénzügyi és nyersanyagszektort sújtó nyugati szankciókra válaszul) meghirdetett importstop teljes érvénytelenítése után juthatnak majd némi piaci előnyhöz, mert a termékeik a többiekénél gyorsabban térhetnek vissza az oroszországi üzletekbe.
Ahhoz nem sok kétség fér, hogy azért éppen ez a három állam számíthat némi kedvezményre, mert Moszkva az EU-n belül őket tartja az Oroszország elleni szankciók legharciasabb bírálóinak. Bár a Bloomberg legutóbbi elemzése szerint az ellenzők közé sorolható Ausztria, Olaszország, Spanyolország és Szlovákia is. Az élelmiszer-embargó lazítását már kérte Moszkvától az athéni kormány, amelynek vezetője, Alekszisz Ciprasz április elején készül Moszkvába.