Az iraki haderő nagyszabású ostroma hatodik napja tart. A valaha 260 ezres nagyváros bevétele nem lesz egyszerű, a korábbi próbálkozások mind kudarcba fulladtak. Renad Mansour, a bejrúti székhelyű Carnegie Közel-keleti Központ szakértője ennek ellenére úgy látja, hogy ha hosszú és nehéz küzdelem lesz is, az iraki kormányerőknek ezúttal jó esélyei vannak a győzelemre. – Haider al-Abadi iraki miniszterelnök órája is ketyeg, mostanra sokan kétségbe vonták a képességeit.
Politikai szempontból is ez az utolsó esély, hogy a kormányfő és a hadsereg megmutassa, mire képesek – mondta a Népszabadságnak a szakértő. Az előző offenzívákhoz képest a mostani támadás sokkal komplexebb: a 30 ezer katonát mozgósító hadműveletben a meggyengült iraki haderőt szunnita törzsek, valamint Irán által támogatott síita milíciák segítik – hangoztatta.
Irak azonban számos mészárlást látott már a síita–szunnita ellentét miatt, s a Szaddám Huszeint követő síita kormány sem bánt kesztyűs kézzel a szunnita kisebbséggel – részben ez könnyítette meg az IS előrenyomulását. Sokan attól tartanak, hogy a mostani „közös munka” feléleszti a vallásközi szembenállást, s a síita katonák Tikritben nemcsak az IS-en állnak majd bosszút a tavalyi mészárlásért, hanem a szunnita civileken is.
Buldózerrel Nimrud ellen
Háborús bűntettnek minősítette az UNESCO, hogy az Iszlám Állam (IS) ledózerolta az észak-iraki Nimrud régészeti parkjában található asszír romokat. Iraki források szerint az IS csütörtökön kezdte lerombolni az i. e. XIII. században alapított, Moszultól 30 kilométerre lévő Nimrudot, a BBC szerint félő, hogy teljesen ledózerolták. Az Iszlám Állam többször hangoztatta, hogy az ilyen kulturális örökségek „hamis, eretnek idolok”, és el kell pusztítani őket. Moszulban is több felbecsülhetetlen értékű műtárgyat és könyvet semmisítettek meg.
– A tikriti offenzíva óriási jelentőséggel bír, itt válik el, hogy mennyire életképes az együttműködés. Ha itt sikert érnek el, Moszulban és a többi városban is könnyebben legyőzhetik a kormányerők az Iszlám Államot. Ha azonban szektariánus erőszakba és mészárlásba torkollik a hadművelet, az jócskán megnehezíti a dolgokat – mondja Mansour, aki szerint Moszulban is árgus szemekkel figyelik a tikriti történéseket.
Al-Abadi nemrég jelentette be, hogy az IS által önkényesen kikiáltott kalifátus iraki „fővárosa” lesz a következő célpont. Érdemes azonban óvatosan bánni a tikriti következtetésekkel, hiszen a szintén tavaly júniusban elfoglalt Moszul sokkal északabbra van, bent a kalifátus szívében, ráadásul sokkal nagyobb, mint Tikrit. – Az IS számára Moszul szimbolikus jelentőséggel bír. Ha elveszítik Tikritet, azt még elviselik, de ha kiűzik őket Moszulból, az egzisztenciális válságba sodorhatja a szervezetet – véli Mansour.
Levegőből likvidálták a szír szélsőségesek vezéreit
A szír hadsereg légi csapása következtében életét vesztette a szíriai al-Nuszra Front parancsnoka és három másik vezetője – erősítette meg a terrorszervezet, amely az egyik legerősebb csoport az Aszad-rendszer ellen harcolók között. Az al-Nuszra az al-Kaida szövetségese volt, de viszonyuk az Iszlám Állam előretörésével megromlott.