Gigantikus gázüzletről van szó, csak éppen nem adják magukat olcsón a felek. Bár voltak erre vonatkozó várakozások, e sorok írásáig továbbra sem tette fel a pontot Oroszország és Kína az i-re a (harminc évre számolva) négyszázmilliárd dolláros gázszállítási megállapodás kapcsán.
A két elnök az Ázsiai Együttműködés és Bizalomépítő Intézkedések Konferenciája (CICA) keddi nyitóünnepségén Carlos Barria / Reuters |
Igaz, azt sem zárták ki a hírügynökségek, hogy ez megtörténhet, mielőtt Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán lehagyja a szomszédos országot. Orosz közlés alapján az üzlet „utolsó fázisában" van. A Gazprom 22 milliárd dolláros vezetéket építene Kína felé, hogy akár évi 38 milliárd köbméter gázt szállítson 2019-20-tól. Ez a mennyiség Kína szempontjából jelenlegi fogyasztásának csaknem negyedét teszi ki, míg a Gazpromnak a legnagyobb exportpiacát jelentő európai eladások ötödét – írta háttéranyagában a Bloomberg. 2020-ra viszont a kínai igény megduplázódhat, így a volumen addigra tíz százaléknak felelhet meg.
- Tíz éve húzódó ügyről és tárgyalásokról van szó, a fő kérdést pedig továbbra is az jelenti, mi alapján történjék az árazás, és ki fogja fizetni az infrastruktúra kiépítését – mondja Pletser Tamás. Az Erste Bank energiapiaci elemzője azt valószínűsíti, hogy az oroszok kénytelenek lesznek beletörődni, hogy a kínaiak nem hajlandóak az olajalapú árat megfizetni, csak az európai azonnali vagy azokhoz kötött árakat. A vezetéképítésben pedig kompromisszumos megoldás születhet, a költség megosztásával.