Kétségessé teszi a tálibok viszonylagos egységét vezérük, Omar molla halála. Ha utódja, Aktar Mohamed Manszúr nem lesz képes egyben tartani az afganisztáni iszlamista mozgalmat, és abból frakciók válnak ki, az az Iszlám Állam szélsőséges dzsihadista szervezetet erősítheti. A kabuli kormánnyal július elején megkezdett tárgyalások péntekre tervezett második fordulóját, mindenesetre a tálibok kérésére egyelőre lefújták.
Bár a tálibok delegációja a pakisztáni fővárosba, Iszlámábádba utazott, pénteken mégsem tartották meg a kabuli kormány képviselőivel tervezett újabb tárgyalásukat. A hírek szerint a július hetedikén Kína és Pakisztán bábáskodása mellett megkezdett egyeztetések akár le is állhatnak. Merthogy egyelőre nem világos, vezérük, Omar molla halála után a tálibok hajlandóak lesznek-e a folytatásra. Pakisztánban azt közölték, hogy egyelőre csak a megbeszélés elhalasztását kérték, a szélsőséges iszlamista szervezet kulcsfontosságú vezetői között azonban vannak, akik ellenzik az egyeztetést, és inkább folytatnák a harcot a hatalomért a nyugati támogatást élvező kabuli kormányzattal. A tálibok legfőbb döntéshozó szerve, a pakisztáni Kvettában tanácskozó súra Aktar Mohamed Manszúr személyében mindenesetre olyan embert választott új vezetőnek, aki a tárgyalások hívének számít.
Omar mollát gyászolják egy peshawari mecsetben Fayaz Aziz / Reuters |
A radikális, például a nők iskolázása ellen keményen fellépő, az asszonyok házasságtörését megkövezéssel, a lopást kézlevággással, az iszlám hit elhagyását pedig halálos ítélettel büntető mozgalom gyakorlati irányítása eddig is Manszúr kezében volt. Omar molla ugyanis éppen olyan titokzatosan élt, mint ahogyan meghalt.