Az Afrika és Kína közötti kereskedelem összege tavaly már elérte a 200 milliárd dollárt, miközben az USA esetében ez csupán 85 milliárd dollár. A találkozók központi témái éppen ezért a kereskedelem és a befektetési lehetőségek.
|
Joe Biden amerikai alelnök a korrupció megfékezéséről is beszélt az USA-Afrika csúcson. Jonathan Ernst / Reuters |
Az az elsődleges cél, hogy összehozzák az amerikai üzletembereket az afrikai vezetőkkel, mert úgy vélik: az amerikai iparnak nem szabad kihasználatlanul hagynia, hogy Fekete-Afrikában a GDP átlagosan 5,4 százalékkal növekszik, azaz a világátlagnál gyorsabban. Előzetes becslések szerint közel egymilliárd dollár értékben jelentenek majd be üzleti megállapodásokat a háromnapos, szerda este záruló csúcstalálkozó végéig.
|
Üzlet köttetik. Yuri Gripas / Reuters |
Kritikus hangokból sincs hiány. Maguk az afrikai vezetők is elégedetlenek, hiszen nem ülhetnek le mind négyszemközt tárgyalni Barack Obamával. Az amerikaiak szerint ez csak szervezési probléma, hiszen túl sokan vannak. Afrika egyébként is elégedetlen Obama „teljesítményével": megválasztásakor azt várták, hogy sokkal nagyobb figyelmet fordít majd a kontinensre, hiszen édesapja Kenyában született.
„Amerika egy kicsit le van maradva azzal, hogy megnyerje az afrikaiakat. Szerintem ez egy próbálkozás, hogy felvegyék a versenyt olyanokkal, mint Kína és az Európai Unió" – nyilatkozta a Reutersnek a Dél-afrikai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének szakértője, Christopher Wood.
|
Tüntetők fogadták az afrikai vezetőket a Fehér ház előtt. Yuri Gripas / Reuters |
Civil szervezetek és jogvédők pedig attól tartanak, hogy a gazdasági érdekek előtérbe tolása miatt az emberjogi kérdésekről nem lesz szó. Susan E. Rice, az USA ENSZ-nagykövete szerint azonban minden egyes találkozón lesz valamennyi „nagyon egyenes beszéd". Szudán, Eritrea, Zimbabwe és a Közép-afrikai Köztársaság vezetői nem is kaptak meghívást a találkozóra.
A cél, hogy „kölcsönös érdekeken és kölcsönös tiszteleten alapuló, mélyebb kapcsolat jöjjön létre" – idézte a The New York Times a Fehér Ház közleményét. Politikai elemzők szerint a tisztelet a kulcsszó: sok afrikai vezető azért üzletel szívesen a kínaiakkal, mert azok emberjogi, politikai témákba nem szólnak bele.
Barack Obama néhány nappal korábban, ötszáz afrikai fiatal előtt a következőket mondta. „Nem kétséges, hogy a kontinens nagyon sok problémáját visszavezethetjük a gyarmati időkre" – idézte az amerikai elnököt a Reuters. „Nagyon sok országnak nagyon sok jövedelme van, rengeteg a természeti kincse, de ezt a pénzt nem forgatják vissza a falvakba, hogy ott a gyerekeket tanítsák belőle.
Nagyon sok ország van, ahol a vezetőknek vannak forrásai, de nem jut a szülészetekre, ahol ellátják az anyákat. Egyszer fel kell hagyni azzal, hogy kívül keressük a megoldásokat, belül kell azokat megtalálni" – mondta Washingtonban Obama. Szerinte a múlt helyett a jövőbe kell tekinteni, és nem kifogásokat keresni arra, hogy miért nem haladnak előre.