A rendőrség még a biztonsági kamera felvételeit is nyilvánosságra hozta. Ezen látszik, hogy a Brownként azonosított, 193 cm magas, 132 kg-os férfi bemegy a helyi boltba, ellöki az eladót, felmarkol egy doboz Swisher Sweets szivarkát majd barátjával együtt elhagyja az üzletet.
Ezt követően találkoztak Wilsonnal, aki a rendőrség szerint azért szólította meg a fiúkat, mert az út közepén sétáltak, nem pedig a rablás gyanúsítottjaiként közeledett feléjük. A fergusoni rendőrkapitány azonban tegnap úgy nyilatkozott a St. Louis Post-Dispatchnek, a járőr tudta, hogy a közelben rablás történt, és idő közben rájöhetett, hogy a fiúk a gyanúsítottak.
Egyelőre nem tudni, hogy mi járhatott a járőr fejében – aki jelenleg ismeretlen helyen tartózkodik és fizetett szabadságon van –, csupán azt, hogy lelőtte a fegyvertelen, szemtanúk szerint a megadás jeleként kezeit a magasba emelő Michael Brownt.
A hatóságok szerint a lövések eldördülése előtt dulakodás történt – és Wilsont később sérülésekkel kezelték –, mivel a tinédzserek el akarták venni a járőr pisztolyát. Ám az épp akkor Brownnal lévő barát szerint Wilson volt az, aki erőszakosan lépett fel velük szemben.
|
Az áldozat nagybátyja követel igazságot Mike-nak Lucas Jackson / Reuters |
Bár az áldozat családja továbbra is nyugalomra inti a fergusoniakat, a hétvégén újabb tüntetéseket helyeztek kilátásba, és az elmúlt napok vandalizmustól, fosztogatástól, rendőri túlkapásoktól sem mentes erőszakos légköre ismét eluralkodhat a Missouri állambeli városban.
Az emberek már pénteken éktelen haragja gerjedtek azon, hogy a rendőrség „besározza" Michael Brown alakját, akiről eddig csak azt lehetett tudni, hogy rendes fiatal volt, aki a családi nehézségek ellenére leérettségizett, és épp főiskolai tanulmányai előtt állt.
„Azért csinálják, hogy igazolják a gyilkosságot. De egy szónak is száz a vége, a srácnak nem volt fegyvere, és nem kellett volna lelőni őt" – nyilatkozta a The New York Timesnak Mark Jackson, a tüntetések egyik résztvevője.
Brown édesanyja elismerte, hogy fia „nem volt tökéletes", de ő is azt mondta, hogy a biztonsági kamera felvételeinek nyilvánosságra hozatalával a hatóságok „igazolni akarják a kivégzéshez hasonlító gyilkosságot".
Bár a pénteki megemlékezés békésen zajlott, a BBC szerint szombat hajnalban zavargások törtek ki, miután többen betörtek egy kisboltba, egy másik csoport pedig igyekezett őket megakadályozni. A kiérkező rohamrendőröket állítólak kövekkel és üvegekkel dobták meg. Vasárnapra ismét tüntetést jelentettek be, ám ezúttal a család hívta össze az embereket, és békés demonstrációra szólítottak fel.
Jay Nixon missouri kormányzó szombaton szükségállapotot és kijárási tilalmat rendelt el a zavargások miatt. A kijárási tilalom helyi idő szerint éjféltől hajnali ötig tart. „Békére van szükségünk és arra, hogy fenn is tartsuk ezt. A világ most minket figyel. Nem hagyhatjuk, hogy a kevesek rosszakarata aláássa mindazt a jót, amelyet a többség akar" – nyilatkozta a demokrata politikus.