Az athéni utcákon és a parlamentben is az EU/IMF-páros által követelt reformok ellen lázongtak, pedig ezek elfogadása nélkül elzárják a pénzcsapokat. A görögök tudathasadásos állapotban vannak, a gazdasági válsághoz pedig politikai is társul: kormányátalakítás vagy előrehozott választások jöhetnek.
– A terror hatására a mentőprogram vagy a katasztrófa között kell választanunk – kesergett Panagiotisz Lafazanisz energiaügyi miniszter, a kormányzó Sziriza párt balszárnyának vezéralakja, aki nyíltan vállalta, hogy nem támogatja a nemzetközi hitelezőkkel kötött egyezséget. Nem ő a görög kormányon belüli egyetlen lázadó: a pénzügyminiszter-helyettes váratlanul benyújtotta a lemondását, nem sokkal azelőtt, hogy a parlamentben szerda este szavaztak a kőkemény reformokról, amelyeket végül elfogadott a görög parlament.
Valahogyan meg kell előzni a bankrendszer összeomlását Yiannis Kourtoglou / Reuters |
– Nehéz megállapodás ez, és csak az idő mutatja meg, hogy gazdaságilag életképes-e – ezt a nem túl lelkes kijelentést tette a parlamenti vitában Euklid Cakalotosz pénzügyminiszter. Ő maga is részt vett a maratoni EU-csúcson, ahol a gazdasági csőd szélén álló Görögország ultimátumot kapott: ha szerda éjfélig nem hagy jóvá egy sor reformot, elfelejtheti a következő, 86 milliárd eurósra tervezett mentőcsomagot. Maga Alekszisz Ciprasz kormányfő is „irracionálisnak” minősítette a hitelezők javaslatait, de tévébeszédében azzal győzködte a közvéleményt, hogy csak így lehet „megelőzni a katasztrófát” és a bankrendszer összeomlását.