Ragaszkodik a kormány ahhoz, hogy szinte ingyen adja át a dohány-nagykereskedelem koncessziós jogát a BAT–Tabán duónak. A fejlesztési tárca nevetséges indokokkal utasította vissza a pályázat nélkül nyertesnek hirdetett ajánlatnál tízszer nagyobb díjat kínáló konzorcium ajánlatát.
Nevetséges indokokkal utasította vissza a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az Imperial Tobacco Magyarország Kft. fémjelezte konzorcium dohánykoncessziós ajánlatát. Mint arról lapunk is beszámolt, a British American Tobacco és a Tabán Trafik-tulajdonos Contintental alkotta duónak adta az állam lényegében ingyen a dohánynagyker koncessziós jogát pályáztatás nélkül, sutyiban. A három nagy versenytárs közös csapatban adott be egy a BAT–Tabán duóénál tízszer nagyobb, 600 millió forint helyett hatmilliárd forint díjat tartalmazó koncessziót.
A fejlesztési tárcának ez az összeg azonban szemmel láthatóan nem kell, mondvacsinált magyarázata szerint ugyanis az új, drágább ajánlat nem fogadható el. Az indoklásban egyetlen elem vehető valamelyest komolyan, amely szerint a tárca már megállapodott a BAT–Tabán csapattal, vagyis azt a szerződést már nem lehet felbontani. Mondjuk bármilyen kártérítési pert megérne, ha pár százmillió forint helyett milliárdokat kaphatna az állam a koncessziós díjból, de mivel ez cseppet sem érdekli a tárcát, jól mutatja: a megállapodásnak nem sok köze lehet piaci szempontokhoz.
Végigmenve az elutasítás indokait taglaló minisztériumi közleményen a magyarázatok ennyire komolyak. Az ajánlattevő a vállalt koncessziós díj mértékét a törvénnyel ellentétes módon korlátozta. Ez a korlátozás abban merül ki – miközben stabilan tízszerese a nyertes csapat által ajánlott díjnak –, hogy a díj legfeljebb a nettó nyereség 45 százaléka lehet.