A lényeg, hogy az R-Kord számára nem idegen a vasúti környezet. És egyébként is, az ISO minősítésekkel rendelkező cég megfelelő szaktudás és referenciák nélkül közelébe se mehetett volna egy olyan, uniós pénzből finanszírozott közbeszerzési eljárásnak, mint a GYSEV vasút-villamosítási tendere.
A saját bemutatkozása szerint teljes dolgozói létszámán belül 20 százalékban diplomás, 30 százalékban technikusi, a megmaradó felerészben pedig szakmunkás végzettségű munkatársakat foglalkoztató társaság azonban eddig is seregnyi vasúti megrendelést mondhatott magáénak. Legnagyobb megrendelői között ott a MÁV, a Mávépcell Kft., a Market Zrt., Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt., Swietelsky Kft., a Strabag Zrt., Betonút Zrt., az Euroaszfalt Kft., Vegyépszer Zrt., Hídépítő Zrt., a Mol, a BKV, a Thales Kft., valamint a Siemens. Vagyis csupa olyan cég, amelynek így vagy úgy, de köze lehetett a vasúthoz.
Mészáros Lőrinc tehát 2013-ban jól választotta ki prédáját. Az általa megvásárolt R-Kord kétséget kizáróan ambicionálhatta a szereplést a vasúti nagyberuházásoknál. Az viszont már más kérdés, hihető-e, hogy a megfelelő cég megvásárlása tényleg elég az üzleti érvényesüléshez, vagy kellenek hozzá a megfelelő barátok és a felcsúti illetőség.
R-Kord Kft. számokban (milliárd forint)
2010 2011 2012 2013 2014
Értékesítés nettó árbevétele 1,149 1,489 0,873 0,823 1,270
Mérleg szerinti eredmény 0,007 -0,595 0,004 0,058 0,017
Forrás: Opten
Mészáros: minden fronton növekedés
Földek, stadion-, csatorna-, kikötő-, út- és kertépítés, klímaszerelés, ingatlanforgalmazás, sertéstelepek, húsfeldolgozás, pékáru- és tésztakészítés, ásványvíz-előállítás, konzervgyártás – egy levegővel nehéz lenne felsorolni azokat az ágazatokat, ahová az Orbán Viktor miniszterelnök bizalmasának tartott Mészáros Lőrinc az utóbbi években bevásárolta magát. A cégbirodalom története két, jól elhatárolható szakaszra bontható: 2010 és 2013 között az „alapcégek” zömmel közbeszerzésekből történő „feltőkésítése” indult el, majd 2013-tól a rekordidő alatt magyar oligarchává és milliárdossá avanzsált Mészáros újabb és újabb vállalkozásokat kezdett megkaparintani. A sokáig a helyi kisvállalkozók küszködős-veszteséges életét élő, ex-gázszerelő csillaga együtt emelkedett a legújabbkori Fideszével.
A cégbirodalom zászlóshajója, a 2001-ben a szintén fideszes képviselő testvérével, Mészáros Jánossal közösen alapított Mészáros és Mészáros Kft. 2007-ben még alig 1,7 milliós árbevételt és hárommillió forintos bukót produkált. Egy évre rá szerény 5 millió forintos nyereséget is termelt a cég, s azóta folyamatosan emelkedett. A Fidesz 2010-es hatalomra kerülése után robbantak a bevételek, 2014-ben már 9,8 milliárd forint került a Mészáros és Mészáros Kft.-hez. A piaci versenyfeltételek mellett elképzelhetetlen bevételnövekedést produkált a Búzakalász 66 Felcsút Kft. is. A 2011-ben alapított vállalkozás forgalma évente 1 milliárd forinttal nőtt, így 2014-ben már 3,1 milliárd folyt be a céghez. A két cég között munkamegosztás is volt: a közbeszerzések jellemzően a Mészáros és Mészárosnál landoltak, míg a cégbirodalom „agrárlába” a Búzakalász 66 Felcsút Kft.-lett, a hírhedt földbérletpályázatok fő nyerteseként is. Mészáros és családja a kiosztható Fejér megyei földek nagy részére
is rátette a kezét.
2013 után Mészáros ráfordult a „többi” ágazatra. Gyakran nehéz helyzetben lévő vállalkozásokat vett meg a piac szerint nyomott áron. Az addig hervadozó cégek rendre virágba borultak. Sokak szerint az üzletembert látnoki képességei vezették, amikor uniós pénzből felújította a mangalicatelepét, majd nem sokkal később kiderült, hogy az EU kétszeresére emeli az állatjóléti támogatás összegét. Üdítő meglepetés volt, hogy Mészáros alig szerezte meg idén az ásványvizes Vivienvíz Kft.-t, a MÁV a hőségriadó miatt ásványvizet rendelt tőlük. A piacon jelenleg is találgatják, hogy a debreceni klímás cég, a CLH idei megszerzése milyen kormányzati lépést vetít elő a légtechnikai piacon. Visontán is várható valami, hiszen A Duna Aszfalt Kft.-vel nemrég megalapították a Visonta Projekt Kft.-t.
Mészáros látható törekvése, hogy a teljes élelmiszer-termékpálya minden részéből komoly pozíciót szerezzen: a földek mellett a feldolgozóiparban is regionális szerepre tör, 2013-ban megszerezte a Bakonyi hús Kft.-t, majd az idén a B+T Management Kft.-t. A céggel várhatóan tésztát fog gyártani, míg a korábban kenyérsütödés Bio Süti Kft. égisze alatt a feltételezés szerint konzervgyártásra rendezkedne be. A termékpályából egyelőre csak a kiskereskedelem hiányzik, de állítólag egy nagyobb, országos jelentőségű kiskereskedelmi lánc megszerezésén gondolkozik.