A lisszaboni államadósság-kezelő központ a 2011-es 78 milliárd eurós nemzetközi mentőakció óta szerdán kínált először a piacon aukció keretében tízéves államkötvényeket 750 millió euró értékben.
|
A portugál szakszervezetek a megszorítások végét követelik - a piacok attól tartanak, választások előtt a kormány meghallja hangjukat Reuters |
A nagy érdeklődés nyomán a hozam 3,575 százalékra, azaz több mint hétéves mélypontra zuhant – a válság csúcspontján, 2012 januárjában a hozam 18 százalék közelében járt, a nemzetközi támogatás iránti kérelem benyújtása előtt pár nappal, 2011. április elején 6,716 százalékon keltek el a tízéves kötvények.
Ám mára a portugál állampapírokon elérhető haszon az ír szintre zuhant, s a lisszaboni kabinet szeretné is követni a sikeres ír példát. A nemzetközi program május közepi zárása után nem szívesen szorulna az IMF és az EU támogatására, bár a segítségként érkezett hitel kamata mindössze három százalék.
A feltételek viszont szigorúak. Portugália mindeddig teljesítette őket, s az IMF a napokban folyósította az újabb, 851 millió eurós részletet. Elemzők viszont attól tartanak, hogy ha megszűnik a nemzetközi ellenőrzés, akkor a kormányzat lazít a gyeplőn, miközben egyáltalán nem biztos, hogy az eddigi strukturális reformok elegendőnek bizonyulnak a jövőre nézve.
|
A vendéglátóhelyek forgalmán nem látszik már a válság Rafael Marchante / Reuters |
Az eurózóna perifériáján a hozamok azonban egyöntetűen ereszkednek lefelé. A görög kormány április elején 4,95 százalékos hozamon bocsátott ki tízéves államkötvényeket, Spanyolország és Olaszország is olcsóbban finanszírozza magát. Ennek oka egyrészt az, hogy a befektetőket vonzza a némethez, amerikaihoz, brithez képest magas hozam, másrészt a piacon általános a várakozás, hogy az Európai Központi Bank (EKB) állampapír-vásárlási programba kezd a deflációs veszély elhárítására.
Az eurózóna szolgáltatási és feldolgozóipari beszerzői menedzserindexek szerdán a vártnál jobb helyzetet mutattak, s ez a derűlátás átragadt Portugáliára is, amelynek exportja élénkül, s megítélése is javul.
A nagy hitelminősítők azonban még mindig bóvlikategóriában tartják Portugáliát, csak a Fitch jelezte, hogy esetleg befektetésre javasolja majd a dél-európai ország papírjait. Holott a folyó fizetési mérlegben többlet keletkezett, s Lisszabon nem tért le a kijelölt útról.
|
Félő, hogy az ország heveny költekezésbe kezd további takarítás helyett Jose Manuel Ribeiro / Reuters |
A tizenegyedik felülvizsgálatról kiadott jelentésében az IMF örömmel nyugtázza, hogy az idei növekedési kilátás 0,4 százalékponttal felfelé, 1,2 százalékra módosult, s a drámai méretű munkanélküliség is 15 százalékra mérséklődhet, azaz nagyobb ütemben csökkenhet, mint akár csak fél éve is gondolták.
A Financial Times is rámutatott szerdán: hat hónappal ezelőtt a befektetők még inkább úgy vélték, hogy Portugáliának újabb mentőakcióra lesz szüksége, most viszont meglepő módon a kérdés az, vajon elővigyázatossági hitelmegállapodást szorgalmaz-e egyáltalán Lisszabon a tetemes, idén 11-13 milliárd euróra rúgó finanszírozási igénye miatt.
A költségvetés GDP-arányos hiánya ebben az évben eléri a tervezett négy százalékot, ám 2015-re 2,5 százalékra kellene süllyednie, azaz még további megszorítások jöhetnek. Az államadósság aránya viszont a vártnál kissé alacsonyabb szinten, a GDP 128,8 százalékán tetőzött, s 2019-re 114 százalékra apadhat. A hozamesés ebben nyilván segít, de az IMF figyelmeztet: az eltűnt infláció veszélyeket hordoz magában, és a fellendülés megindult folyamatát is fenyegetheti.
Az IMF további munkaerő-, árupiaci és igazságszolgáltatási reformot sürget, s reméli, közmegegyezés alakul ki a tekintetben, hogy a nemzetközi pénzügyi programok lezárulása után sem növelik a közkiadásokat. A pártok európai erőpróbája után azonban jövőre tartják az általános választásokat Portugáliában.